eur:
403.27
usd:
351.33
bux:
97710.4
2025. június 19. csütörtök Gyárfás
Hot summer day and forty degrees Celsius on a thermometer. Thermometer in summer day shows high temperature degree with sun in background.
Nyitókép: Getty Images

Akkora a hőség a szomszédban, hogy már az áramszolgáltatás is akadozik

Helyreállt az áramszolgálatás Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Montenegróban és a horvátországi Dalmáciában közel egy órával azután, hogy pénteken a 40 fokot meghaladó hőségben röviddel 12 óra után összeomlott az áramszolgáltatási rendszer.

Sasa Mujovic montenegrói energiaügyi és bányászati miniszter szerint a villamosenergia-rendszer regionális leállásának oka a nagy terhelés, a napi fogyasztás növekedése és a magas hőmérséklet következménye. A Vijesti.me montenegrói hírportál beszámolója szerint a villamosenergia-piaci átvitelirendszer-üzemeltetők európai hálózata (ENTSO-E) nemzetközi vizsgálatot indít, amely majd meghatározza, hol kezdődtek a problémák.

Pénteken az első jelentések még arról szóltak, hogy Montenegróban keletkezett a hiba, később viszont már arról szóltak a hírek, hogy az összeomlást az Albánia és Görögország határán kialakult problémák okozták.

Horvát illetékesek szerint az összeomlás valamilyen mértékben egész Európát sújthatta,

mert az energiarendszerek összekapcsolódnak egymással, és felelőtlenség feltételezésekbe bocsátkozni az európai szervek hivatalos vizsgálata előtt, ami általában sokáig, akár hat hónapig is eltarthat. Belinda Baluku albán energiaügyi miniszter megerősítette, hogy meghibásodás volt az Albánia és Görögország közötti összeköttetésben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.19. csütörtök, 18:00
Szalai Máté
külpolitikai szakértő, a Clingendael Intézet kutatója
Tűzvonalban a tőzsdék - Amikor fegyverek szólnak, a pénz menekül

Tűzvonalban a tőzsdék - Amikor fegyverek szólnak, a pénz menekül

A háborúk és geopolitikai konfliktusok nemcsak az érintett országok életét forgatják fel, hanem mély nyomot hagynak a globális gazdaságban és a tőkepiacokon is. Egy-egy rakéta vagy váratlan katonai lépés nemcsak frontvonalakat, de tőzsdei árfolyamokat is átrajzol: emelkedő olajár, menekülés az aranyba, pánikszerű részvénypiaci eladások – mindezek visszatérő mintázatok a történelem hasonló pillanataiban. Cikkünkben hat, az elmúlt évtizedekből származó fegyveres konfliktust vizsgálunk meg abból a szempontból, hogyan reagáltak a globális pénzpiacok a válságokra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×