eur:
402.06
usd:
370.95
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
Amazing blue and pristine sky in Finland landscape background. Arctic Icebreaker atracts every year tourists from all around the world. North Arctic Pole attractions, Lapland, Finland.
Nyitókép: Pola Damonte via Getty Images

Újabb fordulat az Északi-sark birtoklásáért folyó küzdelemben

Boris Pistorius német védelmi miniszter Norvégiával közösen fenntartott partnerséget javasolt Kanadának az Atlanti-óceán északi medencéjében, illetve az északi-sarkvidéki régióban a tengerfenéken futó infrastruktúra védelmére pénteken.

"Hozzunk létre egy háromoldalú tengeri stratégiai partnerséget az Atlanti-óceán északi részén, illetve a sarkvidéken futó kommunikációs összeköttetések védelmére" - mondta a német szociáldemokrata politikus Ottawában kanadai hivatali partnere, Bill Blair oldalán nyilatkozva.

Blair kijelentette, hogy a sarkvidék Kanadához tartozó része új és növekvő fenyegetéseknek van kitéve. Hangsúlyozta, hogy Oroszország, de Kína is igyekszik előnyös helyzetbe hozni magát a térségben. "A klímaváltozással a régió nagy része könnyebben válik majd hozzáférhetővé" - tette hozzá.

"Talán korábban a kontinens védelménél számíthattunk a jégre, de a klímaváltozás ezt a feltételezést kétségbe vonja" - emelte ki a kanadai védelmi miniszter. Úgy fogalmazott, Ottawa tudja, hogy erősebb, illetve tartós katonai jelenlétre van szükség az ország északi végein.

A kanadai kormány áprilisban fogadott el új védelempolitikai irányelveket, amelyek legsürgetőbb feladatként nevezik meg az ország szuverenitásának védelmét az Északi-sarkvidéken, ahol Oroszország rendelkezik a legerősebb katonai jelenléttel.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×