Infostart.hu
eur:
379.71
usd:
321.58
bux:
133311.7
2026. február 4. szerda Csenge, Ráhel
Nyitókép: Pexels

Büntetőjogi szigor lesz a válasz a német politikusokat ért támadásokra

Rendkívüli felzúdulást váltottak ki Németországban az elmúlt napokban politikusok és kampánymunkások ellen végrehajtott támadások. Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter tizenhat tartományi kollégájának válságtanácskozását kezdeményezte.

A múlt heti támadások első áldozata a szászországi Drezdában a szociáldemokrata Matthias Ecke volt, akit egy négytagú banda brutálisan megvert. A politikus súlyos sérüléseket szenvedett, és műtétre szorult. Egy 17 éves támadót rögtön őrizetbe vettek, három feltételezett elkövetőt pedig később azonosítottak. A tartományi rendőrség szerint mindnyájan a "szélsőjobboldali spektrumhoz" tartoztak.

Nem sokkal korábban szintén Drezdában egy ugyancsak négyfős csoport egy zöldpárti kampánymunkásra támadt rá, aki könnyebb sérüléseket szenvedett. Az európai parlamenti választási kampány során ezt megelőzően is több erőszakos cselekmény történt, amelyek ugyancsak politikusok ellen irányultak. Essenben például a múlt hét közepén egy rendezvény után két, ugyancsak zöldpárti képviselőre támadtak rá. Nordhorn városában pedig az Alternatíva Németországnak (AfD) párt egyik politikusát verték meg egy információs standnál.

A történtek nyomán kezdeményezte Nancy Faeser a tartományi belügyminiszterek rendkívüli tanácskozását. A miniszterek már előzetesen egyetértettek abban, hogy politikai reagálásra és mindenekelőtt összefogásra van szükség.

Szászország tartomány kereszténydemokrata belügyminisztere javasolta, hogy az eddiginél szigorúbban büntessék a választott képviselők elleni támadásokat. Indítványozta azt is, hogy a rendőrségnek a jövőben az ilyen jellegű támadások megakadályozása érdekében az eddiginél nagyobb támogatást nyújtsanak. Armin Schuster állást foglalt amellett, hogy

a politikusokat, a választott tisztségviselőket és az önkénteseket ért támadásokat a büntető törvénykönyvben külön bűncselekményként rögzítsék.

Értesülések szerint mindez már szerepel a német parlament "felsőháza", a tartományi képviselőkből álló Szövetségi Tanács, mert a Bundesrat kezdeményezte, hogy szigorítsák a politikusok és a választási alkalmazottak elleni támadások büntetését.

A CDU/CSU ellenzéki konzervatív pártszövetség, valamint a kormánykoalíciós Zöldek Pártja előzetesen felhívást intézett a belügyminiszteri konferenciához, hogy tűzzék napirendre a választási kampányokban közreműködők jobb rendőrségi védelmét. A javaslat szerint nem csupán a rendezvényeket, hanem a választási plakátok kihelyezését is egyeztetni kellene a rendőrséggel. A Zöldek Pártja parlamenti csoportjának ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a belügyminiszteri konferencián konkrét megállapodásokra van szükség.

A Német Városok Szövetsége ugyancsak külön nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy a politikusok, illetve a rendezvények védelme érdekében szükség van a büntetőjog szigorítására. A szövetség elnöke a Funke médiacsoportnak nyilatkozva állást foglalt amellett, hogy az esetleges fenyegetéseket is bűncselekménynek minősítsék.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a Mandiner Klubesten: Magyarország Brüsszel útjában áll, ezért nyílt a választási csata

Orbán Viktor a Mandiner Klubesten: Magyarország Brüsszel útjában áll, ezért nyílt a választási csata

Szerda este a Mandiner Klubest vendége Orbán Viktor miniszterelnök volt. „Jól állunk, de a csata még nyílt” – mondta a választásokról, hozzátéve: „ha megdolgozunk érte, nyerünk”. A kormányfő szerint Brüsszel beavatkozik a magyar kampányba, sőt még Kijev is. „A tét az, hogy sorsot fogunk választani. Ha letérünk a magyar rendszerről, és brüsszeli rendszert hozunk be, nem lehet majd visszatérni”. „Az én kihívóim Brüsszelben vannak, nem Magyarországon. Küldtek ide valakit” – fogalmazott. Donald Trump esetleges magyarországi látogatásáról azt mondta: „Csalogatom. Adtam időpontokat neki”.

Szergej Lavrov ijesztő kijelentést tett a béke esélyeiről

Ha a kijevi vezetés delegációja az ukrajnai rendezésről Abu-Dzabiban tartott tárgyalásokra a bejelentett biztonsági garanciákkal érkezett, akkor ez újfent megerősíti azt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek valójában nem kell a béke – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Durvul az esés a piacokon - Véreznek a tech-papírok

Durvul az esés a piacokon - Véreznek a tech-papírok

Amíg idehaza nagyon erős pozitív hangulat uralkodott szerdán és a BUX mellett három blue chip is új történelmi csúcsra emelkedett, addig Amerikában már egyre nagyobb az esés, adják a technológiai részvényeket a befektetők. Az AMD a vártnál óvatosabb előrejelzések hatására már több mint 17 százalékos mínuszban is volt. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×