eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nicolae Ciuca román miniszterelnök, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke beszél a lemondását követő utolsó sajtótájékoztatóján Bukarestben 2023. június 12-én. Ciuca a koalíciós egyezmény értelmében átadja helyét Marcel Ciolacunak, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének. A PSD, a PNL és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével alakult nagykoalíció már a Ciuca-kabinet 2021 novemberében történt beiktatása előtt megállapodott a cseréről, amelyet a közoktatási sztrájk miatt halasztottak el néhány héttel.MTI/EPA/Robert Ghement
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Ghement

Pászkán Zsolt: részben a magyarelleneség miatt szoríthatták ki a román kormánykoalícióból az RMDSZ-t

Az eddig két minisztériumot is vezető Romániai Magyar Demokrata Szövetség a félidős kormányátalakítás után már nem kapott helyett a kabinetben. A Külügyi és Külgazdasági Intézet külső munkatársa szerint a lépés a jövő évi választásokkal függ össze.

"A legutóbbi parlamenti választás alkalmával, 2020-ban a két vesztes párt alakított kormányt az RMDSZ-szel együtt, a Nemzeti Liberális Párt és a Mentsétek meg Romániát Szövetség" – mondta az InfoRádióban Pászkán Zsolt, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső munkatársa.

Időközben a koalíció nehezen működött, a liberális párt két miniszterelnökét is megbuktatta, és kirakták a Mentsétek meg Románia Szövetséget a koalícióból. Azután, másfél éve alakult meg egy Nemzeti Liberális Pártból az eredeti választást megnyerő, de kormányt alakítani akkor nem tudó Szociáldemokrata Pártból és az RMDSZ-ből egy kormány.

Ez a koalíció működött, és az akkori megállapodások szerint – mely a két román párt, a Nemzeti Liberális Párt és a Szociáldemokrata Párt között született – félidőnél kormányt cserélnek. A miniszterelnöki tisztségen kívül négy tárca és két kormányzati tisztség szerepelt a megállapodásban, ezek is cserélődnek félidőnél.

Pászkán Zsolt azt mondta, a probléma már a váltás előtt jelentkezett, hiszen az együttműködés korántsem volt olyan gördülékeny, ahogy azt elképzelték. Ment az "egymásra mutogatás", hogy igazából ki miatt megy rosszul, és amikor már esedékessé vált a váltás, akkor

látható volt, hogy a legfőképp a Nemzeti Liberális Párt akarja kiszorítani az RMDSZ-t a kormányból.

Az RMDSZ három tárcával rendelkezett: a sport és ifjúsági, a környezetvédelmi, illetve a - rendkívül fontos - fejlesztési tárcával. Utóbbi azért olyan kiemelt, mert a fejlesztési tárca osztja el a különböző területi egységeknek járó pénzeket, ebből fejlesztenek. Az, hogy milyen helyi szervezetek tudnak eredményesen lobbizni, rendkívül fontos lesz a 2024-es "szuperválasztási" évben, amikor lesz parlamenti, európai parlamenti, helyhatósági és elnökválasztás is.

Éppen ezért a fejlesztési tárca kulcstárca volt, és érezhető volt, hogy folyik érte a harc. Ameddig az RMDSZ azt kommunikálta, hogy nem hajlandó lemondani róla, addig úgy lehetett tekinteni, hogy ez a pénzről szól. Ez a percepció azonban a tárcák elosztásáról szóló tárgyalásoknál megdőlt. Az RMDSZ az elmúlt napokban - a szakértő szerint rugalmasságot tanúsítva - arról beszélt, hogy az energiaügyi és a környezetvédelmi tárcát szeretné megkapni (a sport és ifjúsági minisztériumot korábban már megszüntették). A Nemzeti Liberális Párt kizárta ennek lehetőségét (mert nekik jutott volna mindkettő), és legfeljebb az energiaügyet adták volna.

Pászkán Zsolt úgy véli, az RMDSZ-t amiatt kellett kiszorítani, mert a két román párt közül - mind a parlamenti, mind a helyhatósági választáson - leginkább a Nemzeti Liberális Párt jelöltje ütközik majd meg az RMDSZ-s jelölttel. Ugyanis a Nemzeti Liberális Párt nagyon meggyengült, ami pedig megmaradt belőle, inkább az erdélyi megyékben erős, tehát ott fognak megmérkőzni egymással, ahol a magyarság jelen van.

Azért is léphettek Pászkán Zsolt szerint a liberálisok, mert

elfogytak az olyan kampánytémák, amelyekkel érzelmeket lehet megmozgatni. Így maradt a magyarellenesség,

amely a választópolgárok minden rétegében egységesen ismert és könnyen dekódolható kommunikációs panelekkel rendelkezik. "A legkisebb falutól a nagyvárosi értelmiségig mindenki érti, hogy a magyarellenesség miről szól. Ehhez pedig ki kellett tenni a kormányból az RMDSZ-t" – jelentette ki a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×