eur:
409.23
usd:
360.18
bux:
85727.89
2025. április 11. péntek Leó, Szaniszló
Nicolae Ciuca román miniszterelnök az általa vezetett kormány utolsó ülésén 2023. június 12-én. A kormány az előző nap megállapodott a három legnagyobb tanügyi szakszervezettel a közoktatási dolgozók május 21-én kezdett sztrájkja lezárásának feltételeiről.
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Ghement

Lemondás és miniszterelnök-csere Romániában

Az eddigi kormányfő, Nicolae Ciuca, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke lemondott, hogy a koalíciós egyezménynek megfelelően átadja helyét Marcel Ciolacunak, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének.

A PSD, a PNL és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével alakult nagykoalíció már a Ciuca-kabinet 2021 novemberében történt beiktatása előtt megállapodott a cseréről, amelyet a - hétfőn felfüggesztett - közoktatási sztrájk miatt halasztottak el néhány héttel.

Rövid sajtónyilatkozatában Ciuca rámutatott: az eredetileg május 25-ére beütemezett lemondását a koalíciós partnerekkel egyetértésben azért halasztották el, mert sürgősebb volt a társadalmi konfliktust lezárni. Úgy értékelte, hogy a tanügyi alkalmazottak bérének emeléséről szóló sürgősségi kormányrendeletek hétfői elfogadásával ez a célkitűzés, valamint a tanárok követelései is teljesültek, ugyanakkor kifejezte reményét: a szakszervezetek is megértik, hogy a kormány nem hozhat felelőtlen, populista intézkedéseket.

A liberális politikus nem vont mérleget kormányfői tevékenységéről, csak annyit mondott, hogy a nagykoalíciót egy politikai válság lezárása érdekében hozták létre, amelyeket további válságok követtek, de mandátuma idején sikerült megőrizni az ország stabilitását.

A folytatásról elmondta:

gyors váltást terveznek, szerinte a Marcel Ciolacu vezette új kormányt akár már csütörtökön beiktathatja a parlament.

A PNL és a PSD nemcsak a kormányfői, hanem több miniszteri poszton is személycserét tervez, a kormányzati tisztségekért újrakezdődött harc miatt pedig kétségessé vált az RMDSZ további kormányzati részvétele.

Marcel Ciolacu PSD-elnök Ciuca lemondása után is megerősítette: továbbra is azt szeretné, hogy az RMDSZ kormányon maradjon, és amennyiben ő kap kormányalakítási megbízást az államfőtől, tárgyalóasztalhoz fog ülni Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel és Nicolae Ciucával.

Szombaton Ciolacu azzal a bejelentéssel állt a nyilvánosság elé, hogy az eddigiekhez képest más kormányzati posztokat ajánl a magyar szövetségnek, holott Kelemen Hunor már pénteken közölte vele, hogy az RMDSZ nem tudja elfogadni az európai projekteket kezelő, illetve az energiaügyi minisztérium vezetését a fejlesztési tárca és a környezetvédelem helyett.

Kelemen Hunor azt is jelezte:

az RMDSZ nem távozik önként a kormányból, de nem zárja ki, hogy kihagyják a következő kabinetből.

Hétfői nyilatkozatában az RMDSZ elnöke értelmetlennek nevezte azt a felvetést, hogy az RMDSZ adott esetben parlamenti támogatást nyújtson egy olyan kormánynak, amelyből "kilökték". A PNL-nek és a PSD-nek az RMDSZ szavazatai nélkül is kényelmes többsége van a parlamentben - tette hozzá.

Az elnöki hivatal másfél órával Ciuca lemondása után közölte: Klaus Iohannis államfő kiadta a kormányfői poszt megüresedésének tudomásul vételéről szóló rendeletet, egy másik rendeletben pedig Catalin Predoiu liberális igazságügyi minisztert nevezte ki ideglenes miniszterelnöknek.

Az elnök alkotmányos kötelezettségeinek megfelelően kedden egyeztetni fog a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításával megbízandó miniszterelnök-jelölt kinevezése érdekében - közölte az elnöki hivatal. A honlapon közzétett menetrend szerint a PNL, a PSD és a (nem magyar) kisebbségi frakció küldöttségét együtt, az RMDSZ-t viszont fél órával később fogadja Klaus Iohannis államfő.

Nicolae Ciuca a tizedik, parlament által beiktatott miniszterelnöke volt Romániának

az utóbbi másfél évtizedben (az ügyvivők nélkül, illetve a kormány élére más politikai összetételű kabintettel visszatérő miniszterelnököket csak egyszer számolva). A kommunizmus bukása óta eltelt 33 évben a 18, parlament által beiktatott kormányfő közül csak három töltötte ki négyéves mandátumát: Nicolae Vacaroiu (1992-1996), Adrian Nastase (2000-2004) és Calin Popescu Tariceanu (2004-2008).

Címlapról ajánljuk
replaced

Szakértő: Zelenszkij megtanulta Putyintól, hogyan kell nemet mondani Trumpnak

Az ukrán elnök az uniós csatlakozásra hivatkozva szabna új feltételeket a Washingtonnal tervezett szerződésben, de közben az idő sürgeti, mert új orosz offenzíva készül, és lassan kimerül az amerikai katonai segély – mondta az InfoRádióban Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, a posztszovjet térség szakértője.

Prőhle Gergely: a német koalíciós szerződésben ott kísért az elmúlt három év szelleme

Megszületett a megállapodás a német kormánykoalícióról. Prőhle Gergely korábbi berlini magyar nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója az InfoRádióban úgy vélekedett, a koalíciós szerződés 144 oldala nem csupán irányt jelöl ki a kátyúba ragadt Németország számára, hanem levonta a koalíciós kormányzás nehézségeiből fakadó tanulságokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.11. péntek, 18:00
Kürti Gábor
a Magyar Kerékpárosklub elnöke
Új részletek derültek ki a kínai zsoldosokról, váratlanul lemondott az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete – Háborús híreink pénteken

Új részletek derültek ki a kínai zsoldosokról, váratlanul lemondott az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete – Háborús híreink pénteken

Bridget Brink, az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete lemond pozíciójáról. A Financial Times szerint a még Joe Biden által kinevezett karrierdiplomata a Donald Trump elnök kormányával fennálló politikai nézeteltérések miatt távozik önként posztjáról. Az egyik Ukrajna által elfogott, orosz oldalon harcoló kínai zsoldos vallatásakor azt mondta, az ukránok jobban bánnak vele, mint amilyen elbánást az orosz hadseregben kapott. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×