Oroszország Ukrajnát vádolja egy kulcsfontosságú ammóniavezeték felrobbantásával. Az eset negatívan befolyásolhatja az orosz fél szerint a gabonamegállapodás megújítására szolgáló erőfeszítéseket - írja a BBC.
A Togliatti-Odessza ammóniavezetéket hétfőn robbantották fel, az oroszok ukrán szabotőrcsapatokat vádolnak az ügyben.
A Kreml úgy fogalmazott: nem írja alá a gabonamegállapodás meghosszabbítását, ameddig ez a vezeték nem működik.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tagadja az esetleges ukrán szerepvállalást: szerinte inkább az orosz bombázások okozhatták a vezeték sérülését.
A brit védelmi minisztérium pénteki jelentésben az áll, hogy Oroszország valószínűleg megpróbál engedményeket kikényszeríteni a csővezeték újranyitásával kapcsolatban, amely Oroszországból Odesszán keresztül tenné lehetővé az ammónia exportját.
A hírszerzés szerint ráadásul bár a fekete-tengeri ukrán gabonaexportot lehetővé tevő megállapodást május 17-én 60 nappal meghosszabbították, Oroszország
szinte biztosan továbbra is akadályozni fogja az ukrán gabonaexportot azáltal, hogy szándékosan lassítja a bejövő hajók ellenőrzését és blokkol egyes hajókat.
Jelenleg csak napi egy-két hajót ellenőriznek, míg 2022 őszén még hat-nyolc hajót engedtek közlekedni.
Mielőtt a következő hosszabbítási határidő elérkezik (július 16.), a brit hírszerzés további orosz propaganda-megszólalásokra és további akadályozó lépésekre számít.
Műtrágya nélkül nincs gabonatermesztés
A háború előtt a 2500 kilométeres csővezeték - amely az orosz Togliatti városából három dél- és nyugat-ukrajnai kikötőbe vezet - évente 2,5 millió tonna ammóniát exportált, míg 2022 februárjában, a háború kezdetén leállították.
Az ukrajnai gabonaexport biztosításáról szóló tavalyi tárgyalások során Kijev és Moszkva megállapodást kötött arról is, hogy a csővezetéken keresztül biztonságosan lehet szállítani ammóniát. Ez az anyag a műtrágyagyártás kulcsfontosságú összetevője.
Az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött, mérföldkőnek számító megállapodást 2022 júniusában eredetileg 120 napra kötötték meg, azóta háromszor meghosszabbították. A jelenlegi megállapodás július 17-én jár le.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak azt mondta, a következő meghosszabbítás veszélybe került a robbantás miatt.
"A vezeték működése benne foglaltatott az alku azon részében, amely minket érintett, így bonyolíthatja annak meghosszabbítását. Nem tudjuk, milyen rombolás történik, mit várhatunk ezután az ukrán féltől" - fogalmazott. Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő szerint egy-három hónapig tarthat a károk helyreállítása.
Ukrajna határozottan tagadta, hogy a robbanáshoz köze lenne, és ragaszkodott ahhoz, hogy Moszkva felel azért.
Zelenszkij elnök szerint a robbantás egy szürke zónában történt, az orosz és az ukrán fél által kontrollált területek közt. Véleménye szerint ez más, mint a kahovkai gát felrobbantása.
"Az más, ha a háború következményeiről van szó. Igen, az Orosz Föderáció hibás, de ez az eset a háború következménye. Ami Kahovkában történt, az terrorizmus. Saját kezűleg aknáztak alá egy gátat" - fogalmazott.