eur:
393.18
usd:
367.85
bux:
66029.88
2024. április 24. szerda György
Az orosz hadsereg által szervezett sajtótúra során készített kép egy orosz katonáról az orosz támadásban megsemmisült mariupoli Dráma Színház épületének romjai között 2022. április 12-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Ukránok mariupoli tettei miatt indult büntetőeljárás

Oroszok vizsgálják civilek halálát.

Büntetőeljárást indított az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka és az ukrán hadvezetés több más tagja ellen azon a címen, hogy Mariupolban tiltott harci eszközöket és módszereket alkalmaztak - közölte pénteken a hatóság sajtószolgálata.

Az ukrán hadsereg által az azovi-tengeri kikötővárosban elkövetett bűncselekmények kivizsgálására létrehozott törzs pénteki ülésén elhangzott, hogy Mariupol teljes átvizsgálása eredményeképpen több mint háromezer civil holttestére bukkantak, a városnak okozott kár pedig a becslések szerint 176 milliárd rubel (mintegy 925 milliárd forint).

"Mivel a civileknek nem állt módjukban elhagyni a várost, és élelem után kutatva jártak, élő céltábláivá váltak az ukrán büntetőosztagosoknak, akik különböző típusú fegyverekkel gyilkoltak. Csak 2022 áprilisában 51 civil holttestét találták meg az ukrán csapatok által elhagyott állásokban, a város teljes felszabadítása és ellenőrzése után pedig számuk meghaladta a háromezret" - áll az SZK jelentésében.

Az orosz hatóság szerint az ukrán nemzeti gárda szándékosan akadályozta a civilek evakuálását a városból.

A vizsgálóbizottság azt állította, hogy a polgári halálesetek kivizsgálásának eredményei szerint az ukrán hadsereg részese volt a lakosok lelövésének. A jelentés javaslatot tett a Mariupolban megölt személyek DNS-adatbázisának létrehozására, amely segítené a nyomozást, és a hozzátartozók is megtudhatnák, mi történt eltűnt szeretteikkel.

Az orosz hatóság szerint az ukrán fegyveres erők jogsértést követtek el azzal, hogy "a várost és annak polgári infrastruktúráját szándékosan katonai célokra használták fel". Ezzel kapcsolatban az SZK tiltott harci eszközök és módszerek alkalmazása címén büntetőeljárást indított Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Olekszandr Pavljuk altábornagy, műveleti parancsnok, Jurij Szodol altábornagy, a keleti operatív-taktikai hadseregcsoport parancsnoka, Jurij Lebegy altábornagy, az ukrán nemzeti gárda parancsnoka, Denisz Slega ezredes, a gárda 12. műveleti dandárjának parancsnoka és Denisz Prokopenko őrnagy, a gárda 12. dandárjához tartozó Azov önálló különleges egység parancsnoka ellen.

Az SZK közölte, hogy új adatokat kapott a külföldi "zsoldosoknak" az ukrán fegyveres erőkben való részvételéről. A hatóság szerint az ukrán katonákat német oktatók képezték ki épületek ostromára külföldi fegyverek használatával.

Az SZK szerint az Oroszország által elcsatolt Donyecki és Luhanszki Népköztársaság infrastruktúrájában keletkezett kár elérheti a 228 milliárd rubelt (1210 milliárd forintot).

Mariupolban tavasszal, az Ukrajna elleni orosz invázió elején folytak harcok, amelyek következtében az ENSZ becslése szerint a város lakóépületeinek akár 90 százaléka is elpusztult. Az orosz erők nyárra a várost elfoglalták, majd a Donyecki Népköztársaság részeként az Oroszországi Föderációhoz csatolták. Ezt a döntést a nemzetközi közösség és Ukrajna nem ismeri el, utóbbi a várost "ideiglenesen megszállt területnek" tekinti.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a Szakma Sztár fesztiválon: "ha csinálsz valamit, csináld világszínvonalon, ez rám is vonatkozik"

Nehéz ugyan szerinte kisilabizálni, hogy mit hoz a jövőt, de a kormány segít abban az MKIK-val összefogásban, hogy megfelelő, korszerű, időt álló képzésben részesülhessenek a fiatalok egy veszélyes világban is - mondta a miniszterelnök egy fiatalok szakmaválasztását segítő fesztivál szónokaként.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

A technológia akkor érdekes, ha az egy hosszútávú, jó célt tud támogatni. Bár sok régi beidegződést meghaladtunk az elmúlt időszakban Magyarországon is, de még most is sok a kihívás. Mi tudja segíteni a technológiákban a zöld átmenetet? Melyik technológiában hisznek most a nagyvállalatok? Milyen szerepet játszik ebben a digitalizáció? Gazdaságilag ez mennyire fenntartható és min kellene változtatni a zöld átállás megvalósítása érdekében? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a Portfolio Sustainable Tech 2024 konferenciának szakértői Szoboszlai Beáta, a PwC Magyarország energiaipari és közműszolgáltatási tanácsadási igazgatójának moderálásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×