eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash.com

Kapcsolat lehet a levegő szennyezettsége és a koronavírusok terjedése között

Több, egymással párhuzamosan folyó vizsgálat is egyre több kapcsolatot lát a különböző Covid-variánsok terjedése és a légszennyezettség aktuális szintje között.

Az eddig sem volt titok, hogy a levegő szennyezettsége a betegségek széles köréhez kapcsolódik, többet elsődlegesen éppen erre vezetnek vissza. Most azonban több, egymással párhuzamosan végzett kutatás is bevonta a légszennyezéssel összefügő vizsgálatok körébe a Covid-fertőzés sok esetben látványosan gyors terjedésének kérdését.

A héten a belgiumi székhelyű Európai Közegészségügyi Szövetség (European Public Health Alliance – EPHA, közegészségügyi kérdésekkel foglalkozó nem profitorientált európai szervezetek és ügynökségek európai ernyőszervezete) az utóbbi kérdéskörnek szentelt tanácskozást tartott.

A rendezvényről tudósító Euractiv idézte a delfti Daan Juijnt és a müncheni Annette Petterse-t, akik külön szálon futó kutatásaik következtetéseként egyaránt úgy vélték, hogy

„számos tényező arra utal”, hogy a fertőzés a magasabb légszennyezettségű körzetekben kimutathatóan nagyobb arányú volt.

Azt ugyanakkor mindketten hangsúlyozták, hogy tudományos szintű végkövetkeztetések levonáshoz még további empiritkus adatokra lesz szükség, de eddigi tanulmányaik alapján úgymond „meggyződéssel állíthatják”, hogy tisztább levegőjű közegben kevesebb megbetegedés, kevesebb tesztvizsgálat fordulhat elő.

“Mind több bizonyíték arra utal, hogy a fertőzések terjedési sebessége és a levegő minősége között közvetlen kapcsolat van, amit eddig többnyire figyelmen kívül hagytunk” – jelentette ki prezentációjában a müncheni kutató.

Szakértők megjegyzik, hogy a légszennyezés kérdése régóta kiemelten vizsgált terület az Európai Környezetvédelmi Ügynökség tevékenységében, amely éppen tavaly novemberi jelentésében mutatta ki, hogy

csupán Európában évi mintegy 300 000 haláleset köthető a levegő rossz minőségéhez.

Ha kimutathatóvál válik, hogy a Covid-fertőzések, és ezzel közvetve a halálesetek számának alakulására is befolyással van a levegő minősége, akkor a kérdéskör gondos vizsgálata és a levegő tisztaságának javítása még inkább prioritássá válhat – mutatnak rá elemzők.

Az Európai Bizottság amúgy történetesen éppen most dolgozik a 2008-as levegőminőségi EU-irányelvének a felülvizgálatán, amelynek aktualizált változatára az idei év harmadik negyegédévében készülnek javaslatot tenni.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×