eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Carles Puigdemont függetlenségpárti EP-képviselőt és volt katalán elnököt ábrázoló képet tart egy tüntető a volt elnök őrizetbe vétele elleni tüntetésen a barcelonai olasz konzulátus épülete előtt 2021. szeptember 24-én. A kép alatti felirat jelentése Puigdemont az elnökünk. Puigdemontot előző nap őrizetbe vették Olaszországban, egy 2019. október 14-én kelt európai elfogatóparancs alapján történt.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Quique Garcia

Olaszországban őrizetbe vették a volt katalán elnököt

A spanyol kormányfő szerint Carles Puigdemontnak a spanyol igazságszolgáltatás elé kell állnia.

Őrizetbe vették csütörtökön Olaszországban Carles Puigdemont függetlenségpárti EP-képviselőt és volt katalán elnököt, aki 2017 óta Belgiumban él száműzetésben, miután Katalónia megkísérelte elszakadását Spanyolországtól - közölte ügyvédje.

"Puigdemontot letartóztatták, amikor megérkezett Szardíniára, ahová európai parlamenti képviselőként utazott" - közölte ügyvédje, Gonzalo Boye a Twitteren, kifejtve, hogy egy 2019. október 14-én kelt európai elfogatóparancs alapján vették őrizetbe.

A katalán vezetőt Alghero városban tartóztatták le, erősítette meg kabinetfőnöke, Josep Lluís Alay a Twitter közösségi oldalon.

Azt írta, hogy

a rendőrség őrizetbe vette az olasz határon, amikor megérkezett a helyi repülőtérre. Az illetékes bíróság pénteken határoz arról, hogy szabadon engedik-e vagy kiadják

- tette hozzá Alay.

Az Európai Parlament március 9-én felfüggesztette Puigdemont és két másik függetlenségpárti képviselő mentelmi jogát, amit július 30-án az Európai Unió Törvényszéke is megerősített. Azonban az uniós bíróság még nem hozott végérvényes ítéletet az ügyben.

A 2017-es katalán elszakadási kísérlet óta Puigdemont Belgiumban él száműzetésben, hogy elkerülje a spanyol igazságszolgáltatás büntetőeljárását. Június végén rá nem terjedt ki a Spanyolországban bebörtönzött kilenc függetlenségpárti aktivistának adott kegyelem, és a szocialista Pedro Sánchez vezette spanyol kormány továbbra is azt akarja, hogy Spanyolországban állítsák bíróság elé.

A spanyol kormányfő közvetlenül a pénteki olaszországi kiadatási meghallgatás előtt publikált közleménye szerint Puigdemontnak a spanyol igazságszolgáltatás elé kell állnia.

"Puigdemontnak alá kell vetnie magát a spanyol bíróság döntéseinek,

pontosan úgy, mint bármely más spanyol állampolgárnak" - szögezte le Pedro Sánchez.

A volt katalán elnök ellen az alkotmányellenesnek nyilvánított 2017-es függetlenségi népszavazás miatt indult büntetőeljárás lázadás, közpénzek hűtlen kezelése és egyéb bűncselekmények vádjával.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×