eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Zárva tartó üzletek a francia főváros Montmarte negyedében 2020. november 5-én, a koronavírus-járvány második hullámának erősödése miatt elrendelt korlátozások idején. Franciaországban 38 674-ra emelkedett a Covid-19 fertőzésben elhunytak száma.
Nyitókép: Ian Langsdon

Párizsban nagy lezárás jön

A száz francia megyéből tizenhatban, köztük Párizsban, péntek éjféltől újabb általános karantén lép életbe legalább négy hétre, a koronavírus fertőzőbb variánsai egyre fokozódó terjedésének megfékezésére, a korlátozások azonban rugalmasabbak lesznek az előző két lezáráshoz képest.

"A járványt fékező újabb intézkedések lépnek életbe péntek éjféltől, négy hétig – mondta Jean Castex miniszterelnök a járványhelyzetről. – A lakhelyet el lehet hagyni sportolni, levegőzni, időkorlát nélkül, de csak igazolással, és csak 10 kilométeres körzetben, a megyék közötti közlekedés tilos, kivételt csak a halaszthatatlan vagy a hivatalos ügyek jelentenek."

Az iskolák mindenhol nyitva maradnak, a 16 megyében viszont csak az alapvető szükségleteket kielégítő üzletek nyithatnak ki, amely kategóriába beletartoznak a zenei- és a könyvesboltok is – hangsúlyozta a kormányfő.

Az érintett 16 megye a Párizs körüli Ile-de-France régió nyolc megyéje, az északi Hauts-de-France régió öt megyéje, valamint Normandia két és a francia Riviéra egy megyéje.

A lezárás mintegy 20 millió franciát, az ország lakosságának csaknem harmadát érinti.

Az ország többi részén az éjszakai kijárási korlátozás szombattól a jelenlegi délután 6 óra helyett este 7 órától fog kezdődni.

A miniszterelnök elmondta: a tavaly tavaszi és az őszi szigorításokhoz képest rugalmasabb "harmadik utat" választott a kormány a fertőzőbb variánsok megfékezésére, "területi" és "kiegyenlítettebb" intézkedésekkel.

"Még nehéz napok állnak előttünk" – ismerte el Jean Castex, az oltás által remélt perspektívát hangsúlyozva.

A kormányfő azt is bejelenette, hogy

Franciaország péntektől folytatja a koronavírus-elleni oltási programot az AstraZeneca-vakcinával, miután azt biztonságosnak és hatékonynak minősítette az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).

"Ezzel a vakcinával oltatom be magam holnap, hogy megmutassam, teljesen megbízhatunk benne" – mondta a kormányfő.

Az országban forgalomban lévő három oltóanyagból eddig 5,7 millióan (8,5 százalék) kapták meg az első adagot, s 2,3 millióan (3,5 százalék) mindkét komponenst.

Az elmúlt napokban a napi esetszám 30 ezer fölé emelkedett, s a 16 lezárt megyében a 100 ezer főre jutó fertőzöttek száma meghaladta a 250-es riasztási szintet, Párizsban 400 felett van.

A kórházban ápoltak száma továbbra is 25 ezren stagnál, de az intenzív osztályon ápolt súlyos betegek száma fokozatosan nő, csütörtök este 4246 volt, negyedüket a fővárosi agglomerációban látták el. Az első hullámban 7200-an, ősszel pedig csaknem 5 ezren feküdtek intenzív osztályon a tetőzéskor.

Az újabb szigorításokat szinte napra pontosan az első lezárás évfordulóján jelentette be a kormány. Az egy évvel ezelőtti általános karantén azonban szigorúbb volt, az egész országot érintette, és az iskolák is bezártak.

Az ellenzék azonnal bírálta az újabb szigorításokat. A jobboldal szerint a kormány válságkezelésének kudarcát jelenti a szigorítás, a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés szerint a kormány "mindent elrontott", míg a baloldal úgy vélte, hogy a karantén "visszatérés a középkorba".

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×