eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
A Pfizer és a BioNTech vállalatok koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyagát csomagolják az amerikai Pfizer gyárában, a Michigan állambeli Portage-ben 2020. december 13-án, amikor megkezdik a szérum első adagjainak kiszállítását az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/AP pool/Morry Gash

EU: a tagállamok rendelték az oltóanyagokat a gyártóktól

Ujhelyi István szerint az uniós szóvivő kijelentése "egyértelműen bizonyítja, hogy a Fidesz-kormány egyszerűen hazudik, amikor azt állítja, hogy a szállítási és ütemezései megállapodásokat Brüsszel kötötte."

A koronavírus elleni vakcinákat az uniós tagállamok rendelték meg az oltóanyaggyártó cégektől – jelentette ki Stefan de Keersmaecker az Európai Bizottság szóvivője.

A szóvivő aláhúzta: Az Európai Bizottság ebben nem játszik szerepet, nem szerződő fél a konkrét megrendelésekben, mivel a tagállamok sokkal jobban tudják hány dózis vakcinára van szükségük, mikorra és hova kell azokat kiszállítani. Hozzátette: a tagállamoknak vannak pontos információik a lakosság beoltottsági arányáról, és arról mekkora a vakcinák iránti igény.

Ujhelyi István az MSZP uniós parlamenti képviselője közleményében ennek kapcsán azt írta, hogy az uniós szóvivő kijelentése "egyértelműen bizonyítja, hogy a Fidesz-kormány egyszerűen hazudik, amikor azt állítja, hogy a szállítási és ütemezései megállapodásokat Brüsszel kötötte."

Mint írta, az Európai Bizottság ugyanis a vakcinagyártókkal csak a keretmegállapodást kötötte meg – azt is a kormányok felügyeletével és egyetértésével-, a szállításról és ütemezésről viszont már a tagállamok szerződtek a gyártókkal közvetlenül.

Az Európai Bizottság ez idáig

  • a Pfizer/BioNTech (600 millió adag),
  • a Moderna (160 millió adag),
  • az AstraZeneca (400 millió adag),
  • a Sanofi-GSK (300 millió adag),
  • a Johnson and Johnson (400 millió adag) és
  • a CureVac (405 millió adag)

vállalatokkal írt alá vakcinabeszerzésről szóló szerződéseket.

Emellett december közepén lezárta a megbeszéléseket a Novavax vállalattal is a koronavírus elleni lehetséges oltóanyaga beszerzéséről, a tervezett szerződés lehetővé tenné az Európai Unió számára 200 millió dózis oltóanyag megvásárlását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×