eur:
393.12
usd:
367.05
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Boris Johnson miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidenciáról, a Downing Street 10-ből 2020. szeptember 21-én. A brit kormány a nap folyamán az eddigi közepesről magas szintre emelte a koronavírus-járvány intenzitását jelző készenléti fokozatot.
Nyitókép: MTI/EPA/Will Oliver

Szakértő a brit fegyverkezésről: az is nagy szó, ha megállítják a lecsúszást

A hidegháború óta példátlan mértékben emeli védelmi kiadásait a brit kormány. A következő négy évre – esztendőnként – 10 százalékkal növelték a területre szánt összeget, amely így mintegy 44 milliárd font, vagyis majdnem 18 ezer milliárd forint lesz. Ezzel pedig a szigetország védelmi költései lesznek Európában a legmagasabbak. A Stratégiai Védelmi Kutatóintézet munkatársa szerint a legtöbb pénz az elmaradások pótlására megy majd el.

Nagy-Britannia nemcsak a brexit kapcsán tud maga mögött nehéz éveket, hanem a védelmi szférája szempontjából is: gyakorlatilag egy évtizede komoly problémákkal küzd ezen a területen – fogalmazott az InfoRádiónak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa. Ugyanis, miközben a brit haderők állománya 25 százalékkal csökkent, az eszközbeszerzések szempontjából is keletkezett egy 13 milliárd fontos lyuk a költségvetésükben.

Az Egyesült Királyság a most bejelentett programmal részint ennek befoltozására biztosítana forrásokat, továbbá megpróbálja a 2020-as évtized elején egy átfogó stratégiai-biztonságpolitika, egy úgymond

védelmi felülvizsgálat keretében újratervezni a brit gépfegyveres erők képességeit,

amik már a jövő kihívásaira fognak reagálni. Ezek között olyan költségigényes területek szerepelnek, mint az űreszközök fejlesztése – infokommunikáció, műhold –, vagy a kiberképességek megerősítése egy offenzív támadóképességeket is biztosító parancsnokság létrehozásával, valamint a brit nukleáris arzenálnak a folyamatos modernizálása, vagy épp a mesterséges intelligencia kutatását célzó befektetések.

Csiki Varga Tamás szerint

első lépésben már az is nagy eredmény lesz, ha meg tudják állítani a gyengülést, lecsúszást,

miután jelenleg már olyan „kellemetlen” megállapodásokat kell valahogyan tető alá hozniuk, hogy például a brit haditengerészetnek az egyetlen kórházhajóját megtartsák-e rendszerben, vagy sem, és amennyiben igen, az ehhez szükséges forrásokat hogyan teremtsék elő.

Azok a modernizációs fejlesztések, amikre most Nagy-Britanniának szüksége van – elsősorban az új technológiai kihívásokra reagálandó –, kifejezetten hosszú távú programok, amit az említett stratégiai felülvizsgálat hivatott szolgálni, kitekintve költségvetési szempontból, mert anélkül el sem képzelhetők az ilyen típusú fejlesztések. Azonban az első lépés, hogy a lecsúszást meg tudják állítani – ismételte meg a szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×