A Financial Times cikke szerint a fosszilis energiák iránti kereslet csökkenésétől tartva a cégek a műanyagpiacon akarnak erősíteni, főleg Afrikában és a fejlődő országokban. Hölvényi György KDNP-s európai parlamenti képviselő szerint a nemzetközi megállapodásokhoz képest ez félelmetes jövőképet fest az amerikai olajlobbi középtávú törekvéseiről, és Afrika hosszú távra szóló végleges beszennyezéséről szól.
A képviselő szerint megdöbbentő, hogy ezek a vállalatok hosszú távú stratégiában gondolkodnak, miközben nemzetközi fórumokon környezetvédelmi kérdések és a harmadik világ összefüggéseit taglalják – a gyakorlat meg egészen mást mutat.
"Sok afrikai országban a környezettudatosság sokkal erősebb, mint gondolnánk. Viszont ezzel párhuzamosan a gazdasági szükséglet, a szegénység óriási"
– mondta az InfoRádióban az EP-képviselő. Kenyában és Ruandában például az egyszer használatos műanyagok betiltásával részben előrébb járnak, mint a nyugat-európai országokban. Ruandába évek óta be sem lehet vinni ezeket a termékeket, Kenyában pedig komolyan korlátozták e műanyagfélék felhasználását, mert felismerték ennek a fenntarthatatlan voltát, a környezetre gyakorolt hatását.
"Ezért különösen megdöbbentő, hogy az amerikai cégek kísérletet tesznek arra, hogy saját szélesebb értelemben vett kőolaj-felhasználásukat a műanyag-előállításon keresztül éppen kenyai központtal igyekeznek biztosítani" – tette hozzá a képviselő.
Szavai szerint nagyon sok fenntartható szemétbegyűjtési rendszert exportál együttműködve az adott afrikai országgal az Európai Unió, illetve az egyes tagországok. Ennél nehezebb feladatnak tartja, hogy az EU más országokat – legyen szó az Egyesült Államokról vagy Kínáról – hogyan tud befolyásolni, mivel erre nagyon korlátozottak a lehetőségek.
"Az lesz az érdekes, hogy milyen reakciók érkeznek az amerikai olajlobbi részéről, illetve milyen lépések várhatóak Afrika részéről, mivel ez teljesen ellentétes az európai Afrika-politikával" -– tette hozzá Hölvényi György.