eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Donald Trump amerikai elnök megbeszélést tast Jeff Van Drew republikánus alsóházi képviselővel a washingtoni Fehér Házban 2019. december 19-én, egy nappal az után, hogy az amerikai törvényhozás, a Kongresszus demokrata párti többségű képviselőháza megszavazta Trump felelősségre vonását az ellene felhozott mindkét vádpontban, a hatalommal való visszaélés és a kongresszus munkájának akadályozása miatt, és ezzel döntött az elnök elmozdítását célzó alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment) lefolytatásáról. Trump az ügy azonnali szenátusi tárgyalását sürgeti.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Michael Reynolds

Elárulta Donald Trump, mit szed a koronavírus ellen

Rendszeresen végeznek rajta vírustesztet, ezek eddig mind negatívak voltak, de másfél hete hidroxiklorokint szed – mondta el Donald Trump amerikai elnök hétfőn újságíróknak a Fehér Házban, miután gazdasági vezetőkkel folytatott egyeztetéseket.

Az elnök elmondta, hogy nemcsak a malária és az egyes súlyos autoimmun betegségek – mint például a lupusz vagy a reumatoid artritisz – kezelésére használt hidroxiklorokint szedi, hanem naponta szed cinktablettát is, azért, hogy ha mégis megfertőződne az új típusú koronavírussal, akkor enyhébb tünetekkel kelljen megbirkóznia.

Kifejtette, hogy

nem az orvosa ajánlotta neki a hidroxiklorokint, hanem kifejezetten ő kérte

a Fehér Ház orvosától. Arra a kérdésre, hogy miért szedi a hidroxiklorokint, ha nem beteg, azt válaszolta: „mert jó dolgokat hallottam róla”. Amikor az újságírók a gyógyszer mellékhatásairól faggatták, Trump azt felelte: „csak annyit mondhatok most, hogy teljesen rendben vagyok”.

Az elnök többször népszerűsítette a hidroxiklorokint az új típusú koronavírus kiváltotta Covid-19 nevű betegség kezelésére, és a járvány kezdetén egyeztetett a hidroxiklorokint gyártó India kormányfőjével, Narendra Modival is annak érdekében, hogy ne nehezítse meg a szer Amerikába irányuló exportját. Az amerikai élelmiszer-, és gyógyszerfelügyelet (FDA) azonban arra figyelmeztet, hogy a szert e célra egyelőre csak kísérleti úton tanácsos alkalmazni, mert

a gyógyszernek súlyos mellékhatásai lehetnek.

Ennek ellenére amerikai sajtóhírek szerint több kórházban is hidroxiklorokinnal kezelnek Covid-19-es betegeket. A The New York Times című lap hétvégi képes melléklete többoldalas helyszíni riportot szentelt Didier Raoult francia orvosnak, aki saját elmondása szerint eredményeket ért el a Covid-19-es betegek hidroxiklorokinos kezelésével, és akivel erről Emmanuel Macron francia államfő is konzultált. A CNN egyik munkatársának koronavírusos feleségét is ezzel kezelik, miközben a munkatárs élesen szokta bírálni Trump hidroxiklorokint népszerűsítő javaslatait.

A hétfői sajtóbeszélgetésen Donald Trump ismét visszatért Kína, valamint az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) a világjárványban játszott vélt szerepére. Ismételten Kínát tette felelőssé a koronavírus-járvány elterjedéséért,

a WHO-t pedig Kína bábjának minősítette.

Arra az újságírói kérdésre, hogy az amerikai kormányzat mikor folyósítja ismét a pénzügyi hozzájárulását a WHO-nak, az elnök kitérő választ adott. „Nemsokára döntünk” – fogalmazott, konkrétumok nélkül. Trump április közepén döntött úgy, hogy felfüggeszti a WHO-nak folyósított amerikai hozzájárulást, mert megítélése szerint a világszervezet nem időben és nem megfelelő mértékben adott tájékoztatást a járvány kirobbanásáról. Néhány nappal ezelőtt azonban újságíróknak azt mondta: fontolgatja, hogy kormányzata felújítja az összeg folyósítását.

Közben hétfőn a Moderna nevű, massachusettsi biotechnológiai vállalat bejelentette, hogy bátorítóak az első kísérletek azzal a mRNA-1273 nevű, koronavírus elleni vakcinával, amelyet a cég fejlesztett ki. A vállalatot az amerikai kormányzat 483 millió dollárral támogatta.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×