eur:
411.35
usd:
392.57
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin

A szuperszombat elkezdődött

Ma szavaz a londoni parlament arról a megállapodásról, amelyet Boris Johnson brit miniszterelnök ért el az Európai Unióval folytatott tárgyalásokon a brit európai uniós tagság megszűnésének feltételrendszeréről.

Átment a Letwin-indítvány, nem szavaznak a megállapodásról

Az alsóház döntése értelmében a Brüsszellel kialkudott megállapodásról csak azután dönt a parlament, ha a kilépési feltételrendszer jogi szövegét a parlament törvénybe iktatta.

A halasztást jelentő indítványt az észak-ír Demokrata Unionista Párt támogatásával fogadta el az alsóház 322 szavazattal 306 ellenében. A konzervatív kormányt kívülről támogató párt elégedetlen a kormány által kialkudott új megállapodással.

Ez egyben azt is jelenti elvben, hogy a miniszterelnöknek újabb haladékot kellene kérnie a brit kilépésre, mert a folyamatot október 31-éig nem tudják lezárni.

Ugyanakkor a szavazás után Boris Johnson közölte: nem kér halasztást, és az Egyesült Királysag október 31-én kilép az Európai Unióból. Hozzátette: a jövő héten az alsóház elé terjeszti a Brexit-megállapodás jogi szövegét vitára és szavazásra.

Az Európai Bizottság szóvivője a Twitteren reagált a londoni döntésre. Az írta: a brit kormánytól várnak tájékoztatást arról, mi lesz a következő lépés.

Hamarosan szavaznak

Először arról, hogy támogattják-e a Letwin-indítványt. Ez a brexit-megállapodás jóváhagyását kezdeményező kormányzati beterjesztés szövegét úgy írná át, hogy a Ház megfontolta a kérést, de nem adja jóváhagyását a megállapodásra, hacsak és amíg a kilépési feltételrendszer jogi szövegét a parlament törvénybe nem iktatja.

Ez gyakorlatilag megfordítaná az ügymenetet, vagyis előre venné a ratifikációt, és utána szavaztatná meg a házat a megállapodás egészének jóváhagyásáról.

Vita és tüntetés

Miközben a képviselők a megállapodásról vitatkoznak, a városban ezrek gyülekeznek, hogy tüntessenek.

A megmozdulást azért hirdették meg, hogy népszavazás dönthessen magáran a megállapodásnak az elfogadásáról, de sok résztvevő a breixit leállítását követeli.

Corbyn: rosszabb, mint amit Theresa May kialkudott

Az ellenzéki Munkáspárt vezetője szerint szerint a megállapodás katasztrófát hoz a dolgozó embereknek, tönkreteszi a birt ipart, veszélyt jelent a környezetre.Az emberek elszegényednek, és ezt aligha fogják megbocsátani - fogalmazott Jeremi Corbyn.

Boris Johnson: a lehető legjobb megoldás született

A brit miniszterelnök szerint a héten elért megállapodás lehetővé teszi, hogy az Egyesült Királyság október 31-én elhagyja az Európai Uniót, és lehetővé teszi, hogy a lehető legszorosabb kapcsolatokat tartsa fönn az unió tagországaival.

Boris Johnson vitaindító felszólalásában kijelentette: az elmúlt három évtizedben sokszor hallotta európai barátaitól, hogy Nagy-Britannia "csak félszívvel tagja az Európai Uniónak". A kormányfő szerint igaz, hogy Nagy-Britannia gyakran sereghajtóként vett részt uniós integrációs folyamatokban: kimaradt például a valutaunióból, nem tagja a schengeni övezetnek, és nagyon sokszor igyekezett útját állni bizonyos kollektív uniós célkitűzéseknek.

Megkezdődött az ülés

John Bercow házelnök megnyitotta az ülést, és bejelntette, hogy szavazásra bocsátja a Letwin-indítványt és még két másikat.

Sir Oliver Letwin, az egyik legtekintélyesebb alsóházi képviselő, a kormányzó Konzervatív Párt volt frakciótagja a brexit-megállapodás jóváhagyását kezdeményező kormányzati beterjesztés szövegét úgy írná át, hogy a Ház megfontolta a kérést, de nem adja jóváhagyását a megállapodásra, hacsak és amíg a kilépési feltételrendszer jogi szövegét a parlament törvénybe nem iktatja.

Ez gyakorlatilag megfordítaná az ügymenetet, vagyis előre venné a ratifikációt, és utána szavaztatná meg a házat a megállapodás egészének jóváhagyásáról.

E módosítás támogatói nem titkoltan azt igyekeznek megakadályozni, hogy a Konzervatív Párt keményvonalas brexit-táborának tagjai formálisan, taktikai voksolással megszavazzák ugyan a megállapodás jóváhagyását, de az egyezmény jogi szövegének törvénybe iktatását esetleg egészen a Brexit jelenleg érvényes október 31-i határnapjáig megakadályozzák.

Történelmi ülés

1982 óta nem volt példa arra, hogy szombaton ülésezzen a brit parlament.

Boris Johnson úton a Westminsterbe

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×