eur:
409.4
usd:
374.68
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
A török TRT World televíziós csatorna által 2018. október 21-én közreadott, felügyeleti kamerával felvett videóról készített képen Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai ellenzéki újságíró (piros karikával megjelölve) Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusára érkezik 2018. október 2-án. A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsit a főkonzulátuson brutális módszerekkel meggyilkolták.
Nyitókép: MTI/AP/TRT World

Megtalálhatták a meggyilkolt újságíró személyes holmiját

A Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán október 2-án meggyilkolt szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi személyes tárgyaira bukkanhatott kedden a török-szaúdi nyomozócsoport egy külképviselethez tartozó autóban, amelyet korábban az egyik isztambuli parkolóházban hagytak - jelentette a CNN Türk török hírtelevízió.

Más török források ugyanakkor eltérő információkat közöltek. Az Anadolu török állami hírügynökség úgy tudja, hogy a gépkocsiban talált tárgyak a szaúdi főkonzulátus dolgozóié, az NTV török hírtelevízió pedig arról írt, hogy azok a főkonzul családtagjaihoz tartoznak.

A hatóságok hétfőn találtak rá a diplomata rendszámú gépkocsira a török metropolisz Sultangazi nevű körzetében, több mint 10 kilométerre a szaúdi főkonzulátus épületétől. A nyomozócsoport ezt követően engedélyt kért a szaúdi külképviselettől, továbbá az isztambuli főügyészségtől az autó átvizsgálására. A helyszínelők a járműben kedden két bőröndöt, bennük ruhákat, valamint több személyes tárgyat, köztük - a CNN Türk szerint - feltehetően egy Hasogdzsihoz tartozó számítógépet és dokumentumot is találtak.

A török-szaúdi nyomozócsoport kedden 2 és fél órán keresztül vizsgálta az autót, és DNS-mintákat is vett a tárgyakról. A helyszínelők szerdán folytatják a gépkocsi átvizsgálását.

A török sajtó arról is beszámolt, hogy az autó üzemben tartója Sultangazi körzetben lakik, és a gépkocsi regisztrálva van a parkolóházba.

A hatóságok a napokban egyúttal megpróbálják rekonstruálni azt is, hogy azok az autók, amelyek október 2-án hagyták el Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusát, milyen helyeken álltak meg. Ezért az Isztambul külterületi zöldövezetének számító Belgrádi erdőben, illetve a Márvány-tenger déli partján fekvő egyik város, Yalova környékén is kutatnak.

Az Ihlas török hírügynökség kedden tudatta: a hatóságok kedden két órán át vizsgálódtak Yalova tartomány Termal nevű körzetében Samanli faluban egy háromszintes házban, amely a Hasogdzsi meggyilkolásának napján Rijádból Isztambulba érkező 15 tagú szaúdi különítmény egyik tagjának a nyaralója. A házat jelenleg egy szíriai család bérli. Az Ihlas arra nem tért ki, hogy a nyomozók találtak-e bármi érdemit.

Recep Tayyip Erdogan török elnök kedden telefonon részvétét nyilvánította Hasogdzsi családjának, köztük az újságíró fiának, Abdullah Hasogdzsinak. A török államfő mély sajnálatát fejezte ki, és megfogadta, hogy Törökország minden szükségeset megtesz a gyilkosság felderítéséért.

A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután bement az isztambuli szaúdi főkonzulátusra, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze. Szaúd-Arábia csak szombaton ismerte be, hogy Hasogdzsi meghalt a főkonzulátus épületében. A szaúdi magyarázat szerint az újságíró dulakodás közben vesztette életét, török sajtóbeszámolók szerint viszont brutális módszerekkel meggyilkolták. Erdogan kedden a török kormánypárt parlamenti frakcióülésén úgy fogalmazott, hogy az újságíró halála előre eltervezett politikai gyilkosság volt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×