eur:
411.23
usd:
392.86
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Új fejlemények a Hasogdzsi-ügyben

Törökországba utazott Gina Haspel, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója. A látogatást hivatalosan nem jelentették be, és a The Washington Post című lap megkeresésére a CIA szóvivője nem is kívánt reagálni a hírre.

Haspel kedden érkezik Ankarába, amikor Recep Tayyip Erdogan török elnök várhatóan helyi idő szerint kora délután beszédben tárja fel mindazt, amit Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai újságíró meggyilkolásáról a török hatóságok tudnak.

Amerikai elemzők szerint a CIA-igazgató ankarai látogatása jelzi az amerikai hírszerző közösség erőfeszítését, hogy részletesen megismerhesse és értékelje a törökök birtokában lévő információkat, beleértve azokat a törökök által már többször említett hang- és videofelvételeket, amelyek a gyilkosságot rögzítették. Az amerikai hírszerzés egyre szkeptikusabban fogadja a történtek szaúd-arábiai magyarázatát. A The Washington Post információi szerint

figyelmeztették is a Fehér Házat, hogy a gyilkosságot nem követhették el a szaúdi vezetés tudta nélkül.

Hétfőn Donald Trump elnök újságírókkal közölte: "nem vagyok elégedett azzal, amit hallottam" Szaúd-Arábiából. Az elnök megismételte, hogy "a végére jár" az ügynek. "A vezető hírszerzőink ott vannak Törökországban. Majd meglátjuk, mire jutnak, holnap már többet tudok" - fogalmazott Trump. Hozzátette, hogy nemcsak Törökországban, hanem Szaúd-Arábiában is ott vannak az amerikai hírszerzők.

Közben az NBC televízió hétfő este közölte: Dzsamál Hasogdzsi hónapokkal a meggyilkolása előtt találkozott Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg testvérével, Kálid bin Szalmán herceggel, aki jelenleg Szaúd-Arábia washingtoni nagykövete. A találkozó - az NBC szerint - a szaúdi nagykövetség washingtoni épületében volt, 2017 végén vagy 2018 elején. Hasogdzsi konzuli ügyek intézésére ment a nagykövetségre, ahol a diplomaták felismerték őt és azonnal hívták a nagykövetet.

Dzsamál Hasogdzsi és Kálid herceg mintegy félórán keresztül beszélgetett egymással, a megbeszélésekről azonban konkrétumok nem derültek ki. Az NBC három, meg nem nevezett forrása szerint - kettő közülük Hasogdzsi barátja - a nagykövet arra beszélte volna rá a Washington mellett élő újságírót, hogy térjen haza Szaúd-Arábiába. Hasogdzsi egyik barátja szerint a 30 éves Kálid herceg kifejezetten kedves és barátságos volt.

Az NBC információi szerint Kálid herceg és a királyi udvar tanácsosa, Abdullah al-Kahtáni - akit a múlt pénteken menesztettek a gyilkosságban játszott szerepe miatt - már legalább egy év óta arról győzködte Hasogdzsit, hogy térjen haza. Kahtáni az idén nyáron még magas pozíciót is ajánlott neki a királyi udvarban, vagy egy kutatóközpontban. "Oh, Dzsamál, gyere haza, hiányzol itt nekünk, minden meg van bocsátva, remek állást kapsz" - idézte az NBC Hasogdzsi barátját arról, hogyan próbálták hazacsábítani az újságírót.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×