eur:
392.82
usd:
366.04
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Trump összeránthatja az Európai Uniót

Az Európai Unió egységére, védelem- és gazdaságpolitikájára akár pozitív hatással is lehet Donald Trump elnöksége - véli Gyévai Zoltán. A Bruxinfo főszerkesztője szerint ugyanis a 28-ak kénytelenek lesznek felismerni, hogy a korábbiaknál kevésbé támaszkodhatnak Amerikára, bizonyos képességeket maguknak kell kiépíteniük és biztosítaniuk az unió boldogulása érdekében.

Gyévai Zoltán kiemelte: „Hillary Clintonnal maradna egyfajta egy eléggé kitaposott ösvény, ami Obama elnöksége alatt alakult ki, tehát egyfajta kontinuitás volt a levegőben, Trump esetében arra lehet számítani, azok alapján, amiket a kampányában nyilatkozott, hogy semmi sem marad a régiben. Kérdés, hogy fog-e változni és milyen mértékben.”

Azok a riasztó dolgok, amikkel felhívta magára a figyelmet az őrületes kampányban, ráijesztettek egész Európára. Felülvizsgálja a tágabb értelemben vett euró-atlanti szövetség sarokköveit – mondta a Bruxinfo főszerkesztője.

„Lesznek változások, de nem olyan radikálisok, mint amilyeneket Trump viselkedése sejtetett. Megpróbál majd igazodni a folyamatokhoz is. Több szemponttal is számolni kell. A Trumpnál látható befelé fordulásnak lesz egy olyan hatása, hogy az amerikai szerepvállalás csökkenni fog” - vélte Gyévai Zoltán.

A Bruxinfo főszerkesztője úgy látta, Clinton ilyen szempontból hagyományosabb menetrendet követett volna.

„Ezzel az Európai Uniónak az utolsó illúzióival is le kell számolnia. Az, ami az elmúlt évtizedekben történt, hogy az EU a biztonságnak egyfajta fogyasztója volt, de hozzájárulója nem. Ennek a kornak egyszer és mindenkorra vége” - jelentette ki Gyévai Zoltán.

Lehet olyan következménye is, hogy a biztonsági és védelmi együttműködés területén az Európai Uniónak túl kell lépnie a szólamokon – mondta a Bruxinfo főszerkesztője.

„Azokból az elmúlt harminc évben hallottunk eleget. Igazából semmi nem történt. Azért, mert az európaiak tudták, hogy végső mentsvárként lehívható az amerikaiak segítsége. Ha Trump ilyen szempontból kételyeket ébreszt, márpedig ezt a nyilatkozatai alapján feltételezhetjük, hogy változtatni fog, lehet olyan hatása, hogy az európaiaknak felelősségteljesebben kell viselkedniük és maguknak kell lépniük” - hangsúlyozta.

További részletek az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában, szerdán este 7 óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×