eur:
410.95
usd:
391.87
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília

Lengyelország akár nyerhet is a Brexittel - szakértő az Arénában

A brit állampolgárokat jobban érdeklik a szomszédaik, mint a gazdasági kérdések, ez okozta Nagy-Britannia kilépését az Európai Unióból – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Mitrovits Miklós Lengyelország szakértő. Hozzátette: Lengyelországnak akár gazdasági haszna is lehet a Brexitből.

Nagy-Britannia főleg a kelet-európai gazdasági bevándorlók miatt lép ki az Európai Unióból, a brit állampolgárokat ugyanis jobban érdeklik szomszédaik, mint a gazdasági kérdések – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Mitrovits Miklós, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának tudományos munkatársa, Lengyelország szakértő.

„2-3 millió lengyelről beszélünk, aki Nagy-Britannia területén dolgozik. A jövőjük erősen kérdéses azok után, hogy Nagy-Britannia elsősorban pontosan azért lép ki, mert a kelet-európai gazdasági bevándorlókat szeretnék visszaszorítani. A brit állampolgárokat jobban zavar egy lengyel vagy szlovák szomszéd, mint az, hogy jobban éljenek” - fogalmazott a Lengyelország szakértő.

Mitrovits Miklós kiemelte, hogy az elmúlt időszakban egyre több támadás érte a kelet-európaiakat, többnyire lengyel vendégmunkásokat.

„Az utóbbi időben megszaporodtak a lengyelellenes támadások Nagy-Britanniában. Többször vertek meg az elmúlt hónapokban lengyeleket, sőt, gyilkosságra is sor került. Ezért ki is utazott a lengyel külügyminiszter, és tárgyaltak a britekkel. Bár itt nem a kormánytagok támadják meg őket, hanem a felhergelt lakosság. Ha egy kampányt beindítunk valami érdekében, vagy valami ellen, akkor előbb-utóbb ennek lehetnek ilyen következményei, főleg, ha ez egy másik népcsoport ellen irányul” - fogalmazott az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának tudományos munkatársa.

A Lengyelország szakértő arról is beszélt, hogy a kilépés után mire számíthat Nagy-Britannia az EU-val, főleg a kelet-európai államokkal folytatott tárgyalásokon.

„Azt mondják a britek, hogy fél lábbal azért szeretnének bent maradni az Európai Unióban. Erre persze akkor mondhatnák ezek az országok, hogy akkor viszont valóban tartsák meg azokat a jogokat, amiket eddig is biztosítottak. Akkor viszont mi értelme olt a kilépésnek? Vétózni lehet ezekben a kérdésekben. Lelkiismeret-furdalás nélkül megvétózhatnak ilyen döntéseket” - véli a Lengyelország szakértő.

Mitrovits Miklós kiemelte: Európa üzleti életének átrendeződése miatt Lengyelországnak akár gazdasági haszna is lehet Nagy-Britannia kilépéséből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×