eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga

A Benelux-államok veszítenének a legtöbbet a Brexittel

Az Európai Unió tagországai közül a Benelux-államok és Írország lennének a legnagyobb gazdasági vesztesei annak, ha Nagy-Britannia lakosságának többsége az unióból kilépésre voksolna a június 23-ra kiírt népszavazáson - áll a CPB holland gazdaságpolitikai elemzőközpont csütörtökön közzétett tanulmányában.

Az intézet szakértői szerint az esetleges Brexit nyomán súlyos veszteségeket szenvedne el a holland gazdaság, az ország kereskedelme ugyanis ezer szálon kötődik Nagy-Britanniához.

Összességében Hollandia 2030-ig a bruttó hazai termék (GDP) 1,2 százalékát, azaz nagyjából 10 milliárd eurót veszíthetne a britek uniós távozásán - írták a friss tanulmányban. A szakértők szerint ha azt is belekalkulálják, hogy a kereskedelmi forgalom csökkenése visszafogná az innovációt és a termelékenységet, akkor a veszteség a GDP 2 százalékát is elérheti.

A legsúlyosabb veszteségek akkor érnék az országot, ha a kilépés után az Európai Unió és Nagy-Britannia között nem jönne létre szabadkereskedelmi egyezmény, és kétoldalú megállapodásokról sem tudna egyezségre jutni London Hágával, hanem a felek csak a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagjaira vonatkozó általános szabályok alapján folytatnák együttműködésüket.

Hollandia után Írország, Belgium és Luxemburg lenne a legnagyobb vesztese a britek kilépésének. "Viszonylag élénk kereskedelem zajlik ezen országok és Nagy-Britannia között, ezért súlyosan érintenék őket a Brexitet követő kereskedelmi korlátozások" - olvasható a dokumentumban.

A skála ellentétes végén a dél- és a kelet-európai országok találhatók, amelyek jóval kevésbé függenek a Nagy-Britanniával folytatott kereskedelemtől - emelte ki a tanulmányt ismertető cikkében a Politico című brüsszeli hírportál.

A holland szakértők szerint a legsúlyosabb veszteségek mindazonáltal a brit gazdaságot érnék, az ország 2030-ig GDP-je 4 százalékát veszíthetné el a kilépés miatt, de ez a szám az innováció elmaradását beleszámítva akár a 9 százalékot is elérhetné.

Nagy-Britanniában június 23-án tartanak referendumot az EU-tagságról. David Cameron brit miniszterelnök egy hétfői nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy egy pokolgép pusztító erejével hatna a brit gazdaságra, ha országa a népszavazás eredményeként távozna az EU-ból.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor Tusnádfürdőn: 500 éve nem látott változás jön, világrendszerváltás lesz

Orbán Viktor Tusnádfürdőn: 500 éve nem látott változás jön, világrendszerváltás lesz

A miniszterelnök-pártelnök a 33. Bálványosi Szabadegyetemen tart előadást. Kifejtette, miért csak kívülről lehet békét kikényszeríteni Ukrajnában, miért folytat szemforgató és álságos politikát Lengyelország, miért támogatja annyi ország Oroszországot, mi a nagyság titka, miért elkerülhetetlen, hogy Ázsia legyen a világhatalom új központja. Orbán Viktor elmondta: elkészült egy 2030-nál hosszabb időtávra érő magyar nagystratégia.

Mészáros Krisztofer összetettben döntőre esélyes - percről percre az olimpiáról

Péntek este hivatalosan is megnyitották a 2024-es párizsi olimpiai játékokat, szombaton pedig már jó pár magyar sportoló is versenybe száll. Kézilabda, vízilabda, vívás, úszás, torna, sportlövészet, kerékpár, evezés, asztalitenisz - mindben szurkolhatunk a magyaroknak. Milák Kristóf repülőre ül. Már zajlanak az evezősök versenyei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×