Infostart.hu
eur:
355.06
usd:
301.72
bux:
132725.28
2026. május 8. péntek Mihály

Feléledt a megszűntnek hitt terrorszervezet

Bombariadó volt egy Kelet-Franciaországban közlekedő vonaton. Az egyik szerelvényen egy levelet találtak, melyben a Vörös Brigádok nevében valaki Cesare Battisti egykori terrorista szabadon bocsátását követeli. A francia kormány négy év leforgása alatt a Vörös Brigád két egykori terroristájának kiadását engedélyezte Olaszország kérésére.

Többszöri bombariadó miatt nyomoz a francia rendőrség, melyet a Vörös Brigádok terrorszervezet nevében jelentettek be. A Párizs-Annecy között közlekedő nagysebességű vonatot, a TGV-t az elmúlt napokban kétszer is le kellett állítani a tűzoltóságra betelefonáló, erős olaszos akcentussal beszélő férfi miatt, aki azt állította, hogy bombát helyezett el a szerelvényen.

Lehet rosszízű tréfa


Ezt követően egy kelet-franciaországi városka egyik nyilvános telefonfülkéjében találtak egy levelet, melyben - szintén a Vörös Brigádok nevében - Cesare Battisti egykori olasz terrorista szabadon bocsátását követelik. A férfi kiadásáról még két évvel ezelőtt döntött Dominique de Villepin kormánya, de akkor megszökött, és csak nemrég fogta el a brazil rendőrség.

Bár a hatóságok nem zárják ki, hogy csupán rossz ízű tréfáról vagy valakinek a feltűnési viszketegségéről van szó, mégis komolyan veszik a fenyegetést, hiszen arra azt követően került sor, hogy Olaszország kérésére a francia kormány nemrég egy második egykori olasz terrorista, Marina Petrella kiadásáról is határozott.

Francois Fillon kormányfő június 9-én írta alá a Marina Petrella kiadatását engedélyező rendeletet. Az egykori terroristanőt az olasz bíróság 1992-ben ítélte életfogytiglani börtönbüntetésre, amiért 1981-ben meggyilkolt egy rendőrt és egy másikat súlyosan megsebesített, túszul ejtett egy bírót, illetve fegyveres rablásokat és merényleteket követett el.

Battisti a nagy hal

A Franciaországban 15 évvel ezelőtt menedékjogot kapott nő időközben férjhez ment, gyermeke született és az utóbbi években szociális munkásként dolgozott. Ügyvédje a francia állami tanácshoz, a legmagasabb adminisztratív bírósághoz fordult, hangoztatva: védence pszichés állapota rendkívül leromlott, az elmúlt hónapokban több mint ötven napot töltött pszichiátrián, így nem adható ki. Ügyét a kommunista párt is felkarolta, és nyilatkozatban ítélte el a kiadatást lehetővé tevő rendeletet.

Cesare Battisti ügye jóval nagyobb port vert fel, talán nem véletlen, hogy a telefonfülkében talált levél kizárólag vele foglalkozik. A Franciaországban letelepedett és ismert íróvá vált egykori terrorista kiadatása ellen két éve számos baloldali értelmiségi nyilvánosan is tiltakozott.

A férfi időközben Brazíliába szökött, ahol nemrég fogta el az ottani rendőrség, és a hírek szerint rövidesen kiadják Rómának. Battistit is életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte az olasz bíróság - még 1978-ban - egy rendőr és egy börtönőr meggyilkolása miatt.

Olaszország egyébként 2006 októberében adta át a francia kormánynak azt a dokumentumot, melyben tizenkét, gyilkosság miatt elítélt egykori szélsőbalos terrorista kiadatását kéri. A Vörös Brigád tagjainak 20 éve Francois Mitterand államfő ígért franciaországi menedékjogot, azzal a feltétellel, hogy felhagynak az erőszakkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Politikai földindulás Angliában, Starmer elismeri a fájdalmas eredményeket

A kormányzó Munkáspárt jelentős veszteségeit és a Nigel Farage vezette radikális EU- és bevándorlásellenes Reform UK párt előretörését jelzik az angliai helyhatósági választások első részeredményei. Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök szerint az eddig megismert választási eredmények „fájdalmasak”, de nem gyengítik elkötelezettségét az általa megígért változások végrehajtására.
inforadio
ARÉNA
2026.05.08. péntek, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×