Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Verespatak: elölről kell kezdeni az engedélyezési folyamatot

Győzött az igazság! Ezzel a felkiáltással jelentették be az érintett zöld szervezetek, hogy a gyulafehérvári táblabíróság jogerős ítéletben vonta vissza a verespataki aranybánya engedélyezési folyamatának az egyik alapdokumentumát, az önkormányzat által 2002-ben elfogadott rendezési tervet.

Elölről kell kezdenie a verespataki aranybánya megnyitásának engedélyezési folyamatát a Rosia Montana Gold Corporation kanadai-román vegyesvállalatnak - legalábbis így értelmezi a gyulafehérvári táblabíróság döntését a bányanyitás ellen harcoló Alburnus Maior egyesület szóvivője, Stephanie Roth.

A táblabíróság ugyanis jogerős ítéletben semmisítette meg a verespataki önkormányzat által 2002 júliusában elfogadott területrendezési tervet. Ez az önkormányzati döntés tette lehetővé, hogy az Európa legnagyobb aranybányájának megnyitására és a színesfémek ciántechnológiás kiválasztására készülő cég felvásárolja a térségben a területeket, és Verespatakot ipari zónává alakítsa.

Minden kezdődik elölről

Stephaie Roth az InfoRádiónak elmondta, ezzel a döntéssel a Rosia Montana Gold Corporation tulajdonképpen az 1998-as helyzetébe került, amikor elindította az engedélyezési folyamatot.

Valamennyi később megszerzett engedélynek ugyanis a szerdán megsemmisített önkormányzati határozat képezte az alapját.

Az Alburnus Maior egyesület arra hivatkozva kérte a területrendezési terv hatálytalanítását, hogy az ezt elfogadó önkormányzati testület valamennyi tagját érdekeltségi szálak fűzték a kanadai-román vegyes vállalthoz, és a szavazás előtt ezt nem fedték fel.

Felrótták ugyanakkor a cégnek azt is, hogy a törvény által előírt procedúra megkerülésével szerezte meg az önkormányzati engedélyeket. A bányanyitást tervező cég képviselői egyelőre nem reagáltak a bírósági döntésre.

Hanganyag: Gazda Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×