Infostart.hu
eur:
351.97
usd:
304.29
bux:
135724.68
2026. június 14. vasárnap Vazul
spanyolország utazás turizmus
Nyitókép: Pixabay

Dühösek a németek a spanyolokra – szerintük pazarolták a pénzt a nyugdíjasokra

Ismét egymásnak feszülnek a takarékos északiak és a költekező déliek.

A spanyol kormány arra használhatta fel az EU a Covid hatásainak ellensúlyozására létrehozott pénzügyi alapjait, hogy a nyugdíjakat fizessék belőle, ez felbőszítette Németországot és Hollandiát – írta meg a Politico.

Az Európai Bizottság Spanyolország oldalán áll a vitában. A vád szerint az ország akár 10 milliárd eurót is nem megfelelő célra költhetett el, ugyanis

azok elvileg a gazdasági helyreállítást szolgáló zöld és digitális projektek finanszírozására voltak szánva. Ezzel szemben jóléti kiadások mehettek ebből, tehát nyugdíjakat és más szociális kiadásokat fizethettek belőle

– írják a cikkben.

Hozzáteszik, mindez régi vitákat élesztett fel, egyes német és holland bírálók szerint ugyanis a kevésbé tehetős EU-s országok már régóta felelőtlenül bánnak a közös hitelekkel, amelyeket előbb-utóbb EU-szinten bevezetett adókkal kell visszafizetni. A bizottság és a spanyol kormány szerint nem történt semmi rossz, nem sért szabályt a költségvetés finanszírozása ezekből a forrásokból.

A Covid utáni helyreállítási alapot 2021-ben vezették be, és 577 milliárd eurót tesz ki – emlékeztetnek a cikkben. Alice Weidel, az AfD vezetője szerint jelenleg a német adófizetők pénze a szocialisták vezetési képességeinek hiányát finanszírozza. A spanyol kormány szerint nem csináltak semmit rosszul, nem finanszíroztak nyugdíjakat a helyreállítási terv keretében rendelkezésükre bocsátott pénzösszegből. A spanyol felügyeleti szervek szerint mégiscsak a sima szociális kiadásokat fizethették ebből.

Mint a Politico emlékeztet, Spanyolország a közös EU-s hitelfelvétel egyik legnagyobb támogatója volt mindig is, ugyanakkor ezek a jelenlegi események alátámasztják a takarékosabbak álláspontját. A cikkben azt is hozzáteszik, hogy a Covid utáni helyreállítási alapot egyébként is kritizálják az átláthatóság hiánya miatt. Korábban például csak azután fizették ki az EU-s támogatásokat, miután a tagállamok benyújtották a számlákat.

Címlapról ajánljuk
Bizonyos csomagok igencsak drágák lesznek az új vámszabályok miatt – ezek a legfontosabb tudnivalók

Bizonyos csomagok igencsak drágák lesznek az új vámszabályok miatt – ezek a legfontosabb tudnivalók

Az új szabály szerint a 3 eurós vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni, a termékkategóriákat pedig a vámtarifaszámok határozzák meg. Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kommunikációs vezetője az InfoRádióban azt mondta, az új intézkedés védi az EU-tagállamok fogyasztóit, továbbá sokkal tisztességesebb versenyfeltételeket teremt az uniós és a harmadik országbéli kereskedők között.
inforadio
ARÉNA
2026.06.15. hétfő, 18:00
Virág Andrea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×