Infostart.hu
eur:
389.61
usd:
338.51
bux:
121718.08
2026. március 29. vasárnap Auguszta
Nyitókép: MNB/YouTube

Varga Mihály: különös erővel bír a stabil magyar bankrendszer

A globális szinten tapasztalható bizonytalanság miatt az amerikai és az európai jegybankok is felfelé módosították az inflációs előrejelzésüket, míg a növekedésre vonatkozó várakozásaikat mérsékelték - jelentette ki Varga Mihály jegybankelnök, aki részt vett az Európai Központi Bank (EKB) éves konferenciáján, Sintrában.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleménye szerint az elnök hozzátette: a jelenlegi bizonytalan időkben különös erővel bír, hogy a magyar gazdaság számíthat a stabil bankrendszerre.

Varga Mihály felhívta a figyelmet, az európai növekedési kilátások a globális bizonytalanságoknak köszönhetően mérsékeltek: az Európai Bizottság előrejelzése szerint az idei évben 1,1 százalékos, 2026-ban pedig 1,5 százalékos GDP-növekedés várható az Európai Unióban. A bizottság álláspontja szerint az európai gazdaság minden nehézség ellenére ellenálló maradt, ugyanakkor lefelé mutató kockázatokat valószínűsítenek.

A külső kockázatokra való tekintettel

a Magyar Nemzeti Bank is módosította a gazdasági növekedést érintő várakozásait: azzal számol, hogy a magyar gazdaság az idei évben 0,8 százalékkal bővülhet.

Az egész Európát érintő mérsékelt gazdasági teljesítmény hátterében globális bizonytalansági tényezők állnak, különös tekintettel a világkereskedelem és a nemzetközi ellátási láncok átalakulására, az amerikai vámpolitikára, illetve az egyre növekvő geopolitikai feszültségekre - részletezte Varga Mihály.

Az, hogy minden bizonytalanság ellenére hazánkban enyhe növekedés várható, elsősorban a belső fogyasztás bővülésének, illetve a továbbra is stabil munkaerőpiacnak köszönhető - tette hozzá. A jegybankelnök kitért arra is, hogy a kétnapos konferencia lehetőséget adott arra, hogy a világ jegybanki vezetői bankfelügyeleti kérdésekkel is foglalkozzanak.

A bankszektor a korábbi években egész Európában eredményesen támogatta a gazdasági növekedést, miközben az évek során maguk a bankok is egyre ellenállóbbá váltak a válságokkal szemben.

Varga Mihály hangsúlyozta, bár a feszült globális geopolitikai környezet próbára teszi az európai bankok ellenállóképességét, a hazai pénzintézetek tőkeellátottsága továbbra is erős és likviditása is bőséges. Éppen ezért a Magyar Nemzeti Bank a bankokkal együttműködve dolgozik a vállalati hitelezés élénkítésén, ami kulcsszereppel bír a fenntartható gazdasági növekedés elősegítésében - tette hozzá a jegybankelnök.

Címlapról ajánljuk
Hiába esett sok hó a télen, drámai szintre csökkenhet a nyári szezonra a Balaton vízszintje

Hiába esett sok hó a télen, drámai szintre csökkenhet a nyári szezonra a Balaton vízszintje

A Balaton szabályozott vízszintje a nyári időszakban általában 120 centiméter, de az előzetes számítások szerint ezt idén nem éri el a tó, melynek jelenleg 89 centiméteres az átlagos vízállása – mondta az InfoRádióban Bíró Tibor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője figyelmeztetett: nem olyan sokára akár nullás vízállásra is lehet számítani, ami ökológiai és turisztikai szempontból egyaránt komoly problémákat okozhat.

Szabó Szabolcs visszalépése után átrendeződtek az erőviszonyok a budapesti 9-es körzetben

Az alaposan átrajzolt, Csepelhez kötődő budapesti 9-es egyéni választókerületben a csatát már háromszor is megvívó duó helyett most új páros küzd meg a győzelemért: a Fidesz Németh Szilárd helyett Király Nórát indítja, míg a körzetet háromszor is megnyerő ellenzéki Szabó Szabolcs visszalépett, így esélye nyílt a tiszás Kátai-Németh Vilmosnak.
inforadio
ARÉNA
2026.03.30. hétfő, 18:00
Nagy Dávid
a Magyar Kétfarkú Kutya Párt pártigazgatója, választási listavezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×