A januári felmérés nagyon jelentős javulást mutat decemberhez képest.
"Annyira jelentős ez a javulás, hogy a felmérések három évtizedes történetében még sosem fordult elő az, hogy 10 pontnál nagyobb ütemben nőtt egyik hónapról a másikra, most pedig ez bekövetkezett. Ami azt is jelenti egyben, hogy a fogyasztói bizalmi index csaknem kétéves csúcsára emelkedett, azaz januárra visszatért az ukrajnai háború előtti időszak derűlátása" - mutatott rá Petz Rajmund.
Az elmúlt 12 hónapban megtapasztalt pénzügyi helyzet, illetve a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátások erősen javultak, és valamelyest kedvezőbbnek látják az emberek az ország gazdasági helyzetét, ahogy a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető pénzt is pozitívabban értékelték a válaszadók, mint tették azt decemberben.
Az inflációs kilátások is kedvezőbben alakulnak, ami szintén jelentősen befolyásolja a lakosság közérzetét és hangulatát.
A GKI Gazdaságkutató igazgatója szerint a javuló képhez hozzájárulnak az idei évben várható kedvező fejlemények: a reáljövedelmek várható emelkedése, a nagyon optimista kormányzati megnyilatkozások, és a decemberben megvalósult minimálbér-emelés.
"A felmérés mintájának belső összetételét vizsgálva az látszik, hogy
a legjobban a nyolc általánost végzett, illetve azt sem elvégzettek, illetve a fiatalok hangulata javult a legnagyobb mértékben.
Vagyis a kisebb keresetűeknek valószínűleg nagyon nagy jelentőségű volt a minimálbér-emelés, és a kilátásaikat az átlagosnál is sokkal jobban emelte" - fogalmazott Petz Rajmund.