eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Inflation, growth of food sales, growth of market basket or consumer price index concept. Shopping basket with foods on arrow. 3d illustration
Nyitókép: Bet_Noire/Getty Images

Elemző a reálbércsökkenésről: épp most fordul a trend

Júliusban 559 ezer forintra nőtt a bruttó átlagbér Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, ami 15,2 százalékos béremelkedés, a magas infláció miatt azonban a keresetek vásárlóereje már közel egy éve csökken; Hornyák Józsefet, a Portfolio elemzőjét kérdeztük.

Júliusban 559 000 forintra nőtt a bruttó átlagbér Magyarországon, ami 15,2 százalékos emelkedésnek felel meg; májusban még közel 18 százalékos volt a bérdinamika.

"Már egy kicsit alacsonyabb az emelkedés üteme, volt némi lassulás" - mutatott rá az InfoRádióban Hornyák József, a Portfolio elemzője.

A nettó átlagkereset 372 000 forinton alakult, de szerinte a mediánbér az, ami jobban meg tudja határozni azt, hogy az átlagember mennyi pénzt is keres.

"Ha a fizetéseket sorba rendezzük a legalacsonyabbtól a legmagasabbig, akkor a középen álló ember fizetése a medián, az alkalmazottak fele kevesebbet, a fele pedig többet keres" - magyarázta.

A bruttó mediánbér tehát 450 000 forint volt, így 16 százalék feletti emelkedést látunk, a nettó pedig 300 000 forinton alakult.

Ebben a hónapban is még viszonylag magas volt az infláció Magyarországon, ez a reálbérek alakulására kedvezőtlen hatással volt.

"Júliusban 17,6 százalékos volt az áremelkedés az előző év azonos időszakához képest, az átlagkereset vásárlóereje 2 százalékkal csökkent, a visszaesés mértéke már nem volt olyan jelentős, mint amit az előző hónapokban, 5-7 százalék közötti reálbércsökkenést is láthattunk az előző hónapokban, hiszen az infláció 20-25 százalék felett is volt" – számolt be róla.

Hogy még az év folyamán megállhat-e a reálbérek csökkenése, arról azt mondta, elemzői várakozások és kormányzati jóslatok szerint is csökken az infláció.

"Szeptemberben nagyjából akkora pénzromlásra lehet számítani, mint amekkora béreknek az emelkedési üteme,

az őszi hónapokban pedig azt fogjuk látni, hogy a bérek emelkedése újra meghaladja majd az árak az emelkedését,

és újra pozitív reálbért fogunk kapni. Ezt alapvetően majd a legtöbben akkor fogják megérezni, ha újra emelik a bérüket, minimálbér, garantált bér emelése történik, illetve megkezdődnek a bértárgyalások a vállalatoknál is."

Arra lehet szerinte számítani, hogy a jövő évben átlagosan 6 százalék körül alakulhat az infláció, a bérek emelkedése pedig ezt meghaladhatja.

"Nagyjából most 10 százalék körüli béremelkedésre számítanak a legtöbben a jövő évre vonatkozóan, miután a a bérek emelkedése meghaladja majd az infláció alakulását, így visszatérhet újra az életszínvonal javulása" – fejtegette Hornyák József.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×