eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke beszédet mond az Ázsiai Pénzügyi Együttműködési Szövetség (AFCA) kétnapos pénzügyi csúcstalálkozójának megnyitóján a Magyar Nemzeti Bankban 2017. november 28-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Matolcsy György: Magyarország képes lesz 0,3 és 2 százalék között bővülni

Magyarország a negyedik legjobb uniós válságkezelő, és a második negyedéves 7 százalékos visszaesés ellenére is növekedésben maradhat az ország, minden egyes vásárlás segít - hangsúlyozta a jegybank keddi sajtótájékoztatóján az elnök.

Négy év után, viszonylag váratlanul változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kedden. Az új alapkamat 15 bázisponttal kisebb az előzőnél, így most 0,75 százalékos.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Kandrács Csaba, Patai Mihály és Virág Barnabás alelnökök részvételével kedd délután 3 órára sajtótájékoztatót is hirdetett.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke "jelentést tett" arról, hogy "túl vagyunk a nehezén, a mélyponton", a pénzügyi szektor minden tagja jól vizsgázott a járványhelyzet első szakaszában. Egy hongkongi székhelyű elemzőcéget idézve rámutatott,

Magyarország az EU-n belül a negyedik legjobb járványkezelő volt.

Kijelentette, minden döntésüknél az árstabilitást, a pénzügyi stabilitást és gazdaságpolitika támogatását vették figyelembe, "egyetlen pillanatra nem ingott meg a pénzügyi rendszer egyetlen eleme sem" - említette.

Matolcsy György nem eresztené el a 2020-as évet, hanem inkább "megnyerné", persze úgy már nem lehet, mint korábban gondolták.

Bejelentette: az MNB tartja a 2020-as évre a már nem annyira optimista, de így is pozitív növekedési előrejelzését,

"Magyarország képes lesz 0,3 és 2 százalék között bővülni, fejlődni, növekedni".

És bár még nincs végleges adat, a második negyedévben Magyarország teljesítménye 7 százalék körül zsugorodhat, de itt megáll a csökkenés, ezért szükség lesz a harmadik és negyedik negyedév fordulatára, "V alakú zuhanás után egy V alakú emelkedés jöhet" - mondta.

A mostani alapkamatdöntésről beszámolva elmondta, egy jelzést akartak adni a világ pénzpiacainak arról, hogy "a jegybank fontosnak tartja az alapkamatot, és van mozgástere a Magyar Nemzeti Banknak mindenfajta válság kezelésére, elkerülésére".

Elmondta még, a környékbeli államok már mind nagy erőkkel vágták az alapkamatot, Magyarország most közelebb kerül hozzájuk, de így a családok és a befektetők jobb környezetbe, helyzetbe kerülnek.

Végül bejelentette: Magyarország számos szempontból megnyerheti a 2020-as évet, például technológiai szempontból, de a nemzeti öntudat szempontjából is.

Virág Barnabás alelnök az inflációs vonatkozásokról beszélt, szerinte hosszabb távon is alacsony értékekre lehet számítani. A második negyedéves, 7 százalékos GDP-csökkenéssel kapcsolatban elmondta, a turizmus és a feldolgozóipar nagy kárvallott volt, de

az idei növekedés kulcsa a belföldi fogyasztás lesz,

és a külpiacok felívelésén sok múlik a kilábalás során.

A kamatcsökkentést szimbolikus lépésnek nevezte 4 év után, jelezve, hogy az árstabilitás megőrzéséhez ez hozzájárulhat, igaz, egyszersmind

"diszkrét változtatás"

történt.

Az állampapír-vásárlási program nem fog sérülni, erre az MNB "védőhálóként tekint" - mondta még.

Kandrács Csaba alelnök a pénzügyi szektorok stabilitásáról beszélt, amely erősebbnek bizonyult szerinte a koronavírusnál,

az átállás a hangsúlyosabb digitális működésre zökkenőmentes volt.

"A modell jól vizsgázott ebben a kiélezett helyzetben. De a munka nem ért véget, segíteni kell az országnak, hogy újra lendületbe jöjjön, de úgy, hogy a stabilitás megmaradjon" - fogalmazott.

Az elmúlt időszakban az ügyfelek és a szolgáltatók is helytálltak, amit szintén megköszönt.

Beszámolt róla, hogy több millió hiteltörlesztő is élt a moratórium lehetőségével, 2 milliárd forint maradt a családoknál, és csak az fizetett tovább, aki tudott. Összesen 1400 panaszt kellett kezelnie a jegybanki ügyfélszolgálatnak.

Figyelmeztetett, a moratórium miatt a hitelösszeg nem növekedhet.

Szerinte minden feltétel adott ahhoz, hogy a pénzpiacok újra dinamikus növekedésnek induljanak.

Patai Mihály alelnök arról beszélt, hogy a beruházásokon mennyi fog múlni a következő időszakban. Úgy látja,

egy tucatnyi vállalatnak van esélye arra, hogy kötvényt bocsásson ki a második félévben, 200 milliárd forint értékben,

amihez az MNB két programon keresztül is hozzájárul, most zajlik ezen programok átszabása.

Zárszóként Matolcsy György elmondta, hogy 2024-ben lesz 100 éves az önálló magyar jegybank, amit illő volna összefogással, pozitív évekre visszatekintve ünnepelni.

"Mindenki segít Magyarországnak, aki ma fogyaszt és beruház, minden elköltött forint a jövőt szolgálja. Minden segít, egy vásárlás, egy beruházás, egy újabb munkaerő, munkahely megtartása, egy újabb alkalmazása, mindenkire szükség van" - zárta szavait Matolcsy György.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×