eur:
411.21
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Gépjárművek közlekednek a Salkaházi Klára rakparton Budapesten 2017. január 23-án. Tarlós István főpolgármester elrendelte a szmogriadó riasztási fokozatát a fővárosban. A magas szállópor-koncentráció miatt ezen a napon reggel 6 órától minden nap 22 óráig Budapest közigazgatási területén tilos azzal a gépjárművel közlekedni, amelynek forgalmi engedélyében a környezetvédelmi osztályt jelölő kód 0; 1; 2; 3; 4, vagy amelyek forgalmi engedélye nem tartalmaz környezetvédelmi osztályt jelölő kódot.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Már a magyarországi új autók is szennyezőbbek, mint az uniós átlag

Tízmilliókkal nő az EU-ban az autók száma, miközben az új autók szén-dioxid-kibocsátását is alig sikerül tartani.

A hibrid és elektromos autók terjedésével párhuzamosan is folyamatosan nő az autók szén-dioxid-kibocsátása - olvasható a G7.hu JATO autóipari elemzőcég adatain alapuló cikkében. Pedig 2017-ig már tíz éve csökkent a tendencia.

A kibocsátás növekedésében szerepe volt a dízelbotrányoknak; ismert, a dízelesek hivatalosan kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki, mint a benzinesek, igaz, az adatok még a téves adatokat felvonultató közléseken nyugszanak.

Az arányokat tekintve az EU-ban a személygépkocsik a kibocsátás nyolcadát adják (a közlekedésen belül a kétharmadát);

a 2015-re kitűzött 130 g/km értékét még sikerült tartani, a 2021-es 95 g/km-os kibocsátási cél azonban irreálisnak tűnik a mostani emelkedés fényében,

ráadásul az utóbbi tíz évben 32,1 millióval, 14 százalékkal nőtt a használt személyautók száma az EU-ban.

A legkevésbé szennyező új autókat a portugálok vásárolják, ezek 105 g/km kibocsátásúak, míg az észteknél 133 g/km az átlag. Az EU egészében 118,5 g/km volt az összes új autó kibocsátása. Ha minden országban olyan kisebb autókat vennének Európában, mint a portugálok, akkor az új autók kibocsátása 11 százalékkal csökkenne.

Magyarország nem áll túl jól ebben az összevetésben: az EU-átlagánál 6 százalékkal rosszabb az új autók kibocsátása.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×