Elkészült az IPCC, vagyis az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének új jelentése a klímaváltozás mértékéről és a cselekvési tervekről. A jelentés felhívja a figyelmet,
alig 10 éve van az emberiségnek, hogy drasztikusan változtatva az üvegházhatású gázok kibocsátási számain megállítsa 1,5 Celsius-foknál a Föld klímájának melegedését.
A dokumentum szerint energiahatékony, megújulóenergia-alapú gazdaságokat kell teremteni.
Ürge-Vorsatz Diána, a testület egyik, magyar alelnöke az InfoRádiónak a bemutató helyszínéről, Dél-Koreából elmondta: azt kell elérni, hogy ne melegedjen fel a Föld másfél foknál jobban az ipari forradalom előtti állapothoz képest. Szerinte ez a cél még elérhető, de
"rettenetesen nagy változások kellenek az energiaszektorban, a közlekedésben és a mezőgazdaságban".
Ha a mostani mértékben növekszik tovább az üvegházhatású gázok kibocsátása, akár már pár éven belül elérhetjük a 1,5-os lélektani határt. Sok régióban, így
Magyarországon is erősebb a melegedés, itthon már közel vagyunk a másfél fokhoz, amit akár a 10 év lejárta előtt, 2021-2022-re is elérhetünk.
Az sem lenne elegendő, ha a párizsi klímaegyezmény minden pontját minden ország betartja - emelte ki a szakember.
Drámai hatások
Az IPCC anyagának bemutatójáról beszámoló egyes külföldi médiumok
"Cselekedjetek most, idióták!"
szalagcímekkel szólították meg a döntéshozókat a nyilvánosságon keresztül, és mint Ürge-Vorsatz Diána elmondta, a konferencia valóban drámai, ébresztő erejű volt, igaz, ilyen erős szavakat az IPCC nem használt, habár a jelentésből valóban ez következik.
A jelentés azt is hangsúlyozza, ha nem sikerül féken tartani az emberi tevékenység általi felmelegedést, annak később sokkal nagyobb ára lesz, mint amennyibe a mostani cél elérése globálisan kerül.
Mindenképp sokba kerül
"Most, a felmelegedés mérséklésénél még mi választjuk meg az eszközöket, olyan befektetések irányába terelhetjük a költségeket, amelyek a társadalomnak hasznosak" - fogalmazott az InfoRádiónak Ürge-Vorsatz Diána. Hozzátette: a 1,5 százaléknál nagyobb mértékű felmelegedésnek még nagyobb lesz az ára, hiszen az alkalmazkodás költségei is magasak. Amihez pedig nem tudunk alkalmazkodni, attól szenvedni fogunk - mi és a gazdaság.
A Kárpát-medencét érintő hatások között a kullancsok által terjesztett Lyme-kór és az allergiás betegségek gyakoribbá válását, valamint a nyári szélsőséges időjárási időszak elhúzódását emelte ki
mint olyat, ami már most is negatív hatással van a mezőgazdaságra és a termelésre is. Később azonban ennél sokkal nagyobb hatású negatív következményekre lehet majd számítani.
A jelentést mintegy száz szakértő írta, több mint hatezer tudományos publikációt felhasználva.