„A klímaváltozás egészségügyi hatásaival 2000 óta kezdtünk el foglalkozni” – árulta el a kutatás vezető szerzője, Páldy Anna. A szűkös számú munkacsoport tizennyolc éves munkáját foglalja össze a tanulmány. Az Országos Közegészségügyi Intézet szaktanácsadója kiemelte: Magyarországon a hőhullámok hatásainak legnagyobb az egészségügyi kockázata.
10 év átlagában a nyári hőhullámok idején 700 többlet halálesetre kerül sor.
2015-ben öt hőhullám volt, ekkor több mint 1800 ember halt meg a magas hőmérséklet miatt – emelte ki a szakértő.
A leginkább veszélyeztetettek a 75 évnél idősebbek, akik szív- és érrendszeri vagy légzőszervi problémákkal küzdenek, de a mentális betegségben szenvedők is fokozott kockázatnak vannak kitéve. A többlet halálozások 20 százaléka a munkaképes felnőtt lakosság körében fordul elő, ez főként az elhízás és a cukorbetegség káros hatásainak következménye.
Páldy Anna kiemelte a 2007-ben történt 10 napig tartó hőhullámot. Ekkor háromszor annyian haltak meg kórházban, mint otthon; ezt főként a légkondícionáló hiánya okozta. 2009-ben a kórházi ágyak 30 százaléka volt klimatizálva, 2016-ra azonban javult a helyzet, de még mindig nem közelítjük meg a 100 százalékot. A szociális ellátó intézményekben is hasonlóan rossz a helyzet – tette hozzá a szakértő.