eur:
411.14
usd:
392.48
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Újabb negatív rekordot ért el a forint, amely délután 313,50-ig gyengült az euróval szemben.
Nyitókép: Kovács Tamás

A forint stabilizálódásával számol a Raiffeisen Bank

Emelte idei gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését a Raiffeisen Bank. A pénzintézet 2018-ban 4,2 százalékos növekedésre számít - közölte a társaság vezető elemzője a várakozások ismertetésekor. Török Zoltán a devizapiacról elmondta: a forint stabilizálódásával számolnak és azzal, hogy ebben az évben már nem megy a 320-as szint alá az euró-forint jegyzés.

Az idei évben a csúcsára ér a gazdasági növekedés Magyarországon, a tavalyi 4%-hoz képest 4,2% feletti GDP-bővülésre számít a Raiffeisen Bank - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője.

"Az első félév jelenti a gazdasági ciklus csúcsát. Az első negyedéves 4,7%-os növekedést követően hasonlóan gyors lehet a növekedés a második negyedévben, de aztán

a második félévben már lassulásra számítunk, ami folytatódik 2019-ben és 2020-ban.

Ez nem egy országspecifikus dolog, az egész eurózónában ezt a folyamatot várjuk kiteljesedni. Jövőre 3,5% körüli lehet Magyarországon a gazdasági növekedés" - tette hozzá a vezető elemző.

Stabilizálódhat a forint

Az elemző arra számít, hogy a forint árfolyamában a konszolidáció kiteljesedik, így stabilizálódhat az árfolyam.

"Az őszi hónapokra már 320 körüli szintet várunk a jelenlegi 320 fölötti euró-forint árfolyamhoz képest.

Ennek a feltétele az, hogy véget érjen az a feltörekvő piaci eladási hullám, ami az elmúlt hónapokban kiteljesedett, viszont nem a 310-315 közötti szinteken, amit az elmúlt négy évben megtapasztaltunk" - mondta Török Zoltán.

Az infláció 3 százalék főlé fölé is kúszhat

2017 elején is volt egy olyan időszak, amikor az üzemanyagárak jelentős emelkedése miatt az infláció hirtelen 2% alatti szintről 3% közelébe került - most is azt gondoljuk hogy valami ilyesmi történik, de ez csak átmeneti állapot - mondta Török Zoltán.

"A későbbiekben arra számítunk, hogy visszatérünk egy 2,5-3% közötti inflációs rátára, de tartós 3% körüli állapotra csak 2019 második felében számítunk" - tette hozzá a szakember.

Meddig tud visszaerősödni a forint?

Számos jel mutat afelé, hogy rövid távon korlátozott lehet a tér a forint további erősödése felé, azaz közel járhatunk a forint három napja tartó erősödésének a végéhez - írja a Portfolio.hu.

A 320-322 forint közötti zónában több technikai akadály is tornyosul, ami megállíthatja a forint menetelését. Az áprilisi lokális mélyponttól (309,8) a július eleji történelmi csúcsig (330,7) kialakult mozgásnak éppen a 38,2%-os Fibonacci-korrekciós szintjéig (322,8) erősödött ma vissza a forint és ezzel az erősen túlvett 70 körüli tartományból 50-ig visszasüllyedt az RSI is.

Ha a 322,8-as szinten lefelé át tudna jutni az árfolyam, azaz tovább tudna erősödni a forint, akkor a 2016. júniusi lokális csúcs (322) lehet a következő erős támasz az euró árfolyamánál, majd 321,5-322 között a berajzolt emelkedő trendvonal, alatta pedig az említett nagy mozgás 50%-os korrekciós szintje 320,2-nál állíthatná meg a forint menetelését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×