Infostart.hu
eur:
355.82
usd:
308.17
bux:
133477.87
2026. június 11. csütörtök Barnabás

APEH: listára kerülnek a becsületesen adózó cégek

Jelentős egyszerűsítéseket tartalmaznak a jövő évi adótörvények - mondta el az APEH elnöke. Szikora János a legfontosabb változásként azt említette, hogy februártól nem kell adóigazolást kérni a cégeknek, mert helyette elérhető lesz az APEH honlapján az adótartozással nem rendelkező vállalkozások névsora.

Az elfogadás előtt álló adótörvények alapvető jellemzői, hogy azok az egyszerűsítés és a könnyebbítés irányába mutatnak - mondta az InfoRádiónak az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnöke, hozzátéve: az adózás rendjéről szóló törvényben van a legnagyobb változás, amely a magánszemélyek és a vállalkozások életét is könnyíteni fogja.

Szikora János hangsúlyozta: február 10-étől az APEH honlapján elérhető lesz egy lista, amelyen a köztartozással nem rendelkező adózók szerepelnek. Minden olyan vállalkozás, amely eleget tesz a bevallási és befizetési kötelezettségének, nincs adóhátraléka, vagy annak kifizetésére könnyítést kapott, kérheti, hogy felkerüljön erre a listára.

Az adóhatóság elnöke úgy véli: ennek előnye, hogy elsősorban a közbeszerzési pályázatokon való részvételnél, illetve a közbeszerzés keretében történő munkavégzés ellenértékének kifizetésénél nem kell adóigazolásokat bemutatni, mert a cégek megnézhetik az APEH honlapján, van-e adótartozása a vállalkozásnak.

Lesz egy kis zavar


Mivel nem november közepén, hanem csak most, december elején fogadják el az új adótörvényeket, azok január 1-je helyett csak februárban léphetnek hatályba. Szikora János azonban hangsúlyozta: az Országgyűlés elfogadása utáni 45 napos kötelezettség a hatályba lépéshez csak az új adóterhek kiszabása esetén érvényes. Vagyis azok a rendelkezések, ahol jogosultságot állapít meg a törvény, hatályba léphetnek január elsején, az új adóterhekről szóló törvények viszont csak február 1-jétől érvényesek.

Ez egy kis zavart okozhat az adózóknak és az adóhivatalnak is - ismerte be az APEH-elnöke, aki szerint azonban, ha kedvezményről van szó, akkor vállalni kell az eltérő hatályba lépés kellemetlenségeit.

Hanganyag: Kaputa Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ha az állam visszalép a bérversenyből, azt nem csak a közszféra fogja megérezni

Ha az állam visszalép a bérversenyből, azt nem csak a közszféra fogja megérezni

Egy tanári, orvosi vagy önkormányzati béremelés nem áll meg az iskola, a kórház vagy a hivatal falainál. A közszféra sok településen valódi alternatíva a munkavállalóknak, ezért a magáncégek bérpolitikájára is nyomást gyakorol. Az elmúlt 16 év magyar bérnövekedésének egyik fontos katalizátorai voltak az állami béremelések. Ha ez a folyamat megfordul, a veszteség sem marad a közszférán belül.

A kórházi klímákról posztolt megdöbbentő részleteket az egészségügyi miniszter

Hegedűs Zsolt közölte: jelenleg csak a helyiségek 48 százalékában megfelelő a hűtés a betegellátás biztonsága szempontjából kritikus területeken, de a kormány azonnal lépett az ügyben. Részletek a kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
inforadio
ARÉNA
2026.06.11. csütörtök, 18:00
Dénes Ferenc sportközgazdász
Dénes Tamás az InfoRádió főmunkatársa, futballtörténész és -szakíró
A Fed következő csatája a mérlegéről szól, nem a kamatokról

A Fed következő csatája a mérlegéről szól, nem a kamatokról

A piacok hajlamosak úgy tekinteni a Federal Reserve-re, mint egy intézményre, amelynek elsődleges fegyvere a kamatpolitika. De mi van akkor, ha a következő évek monetáris politikai csatája valójában nem kizárólag a kamatokról, hanem legalább annyira a jegybank mérlegéről szól? Háromrészes cikksorozatunk második részében azt vizsgáljuk meg, hogy a Fed mérlegének leépítése miért lehet az egyik legfontosabb monetáris politikai kérdés a következő években, és miért sokkal nehezebben megvalósítható, mint első pillantásra tűnik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×