eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A G0d nevű felhasználó Twitter-fiókja egy mobiltelefonon Berlinben 2019. január 4-én. A fiókon keresztül tették közzé az elkövetők egy hackertámadást követően több száz német politikus, művész és újságíró eltulajdonított adatait. A támadás a szövetségi parlament (Bundestag) hét pártja közül hatot érint, a kivétel a legnagyobb ellenzéki erő, a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD). Az adatokat már hetekkel korábban elkezdték szivárogtatni, de az ügy csak január 3-án este keltett feltűnést, a fiókot azóta felfüggesztették.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Ők hatan mindent tudnak rólunk, de ez a mi hibánk is

Nem az adataink, hanem a felhasználói szokásaink miatt vagyunk érdekesek, hogy megfelelő hirdetésekkel tudjanak minket bombázni. Csakhogy az adataink közben illetéktelen kezekbe kerülnek.

Egyáltalán nem csak az adatokra, tartalmakra vadásznak az informatikai világ nagyvállalatai: mint a Veol.hu portálon olvasható, a cégóriások az egyes felhasználókról akarnak képet alkotni, hogy minél pontosabban tudják őket megtalálni hirdetésekkel.

Hogy megtudjuk, mit tudnak rólunk, érdemes felkeresni az F-Secure biztonsági cég ingyenes online portálját, az itt található Data Discovery Portalt. Pár kattintással megtalálható minden adat, amit a hat nagy tech-vállalkozás, a Google, az Apple, a Facebook, a Snapchat, a Twitter és az Amazon
a felhasználó beleegyezésével - mivel az apróbetűs részeket elolvasni kevesen képesek - megszerez.

Riasztó adattömeget lehet így megpillantani, hogy aztán a szolgáltatások beállításaiban, nem kevés munkával, egyenként, némi rendet vághassunk.

Van azért a különbség a "hatok" között abban, hogy melyikük mit tud.

  • A Twitter tudja, milyen készüléket használunk, milyen időzónában és milyen üzeneteket küldtünk.
  • A Google és a Microsoft megrögzött gyűjtögető. Ha a Gmail a szem, a Cortana a fül.
  • A Facebook élenjáró az adatgyűjtésben. Bár nemzetközi szervezetek számos alkalommal felhívták a figyelmet arra, hogy milyen veszélyeket jelent a közösségi oldal az információk eladása miatt, továbbra is bányásszák többek között a vallás, a jövedelem, a tartózkodási hely, az iskolázottság, valamint a politikai hovatartozás szerinti adatokat.
  • Az Apple a többi nagyhoz képest egyáltalán nem buzgó adatgyűjtögető.
  • Az Amazont az utóbbi időben a Facebookhoz hasonlóan számos lehangoló adatkezelési visszaéléssel vádolták.

Azért is érdemes az F-Secure oldaláról indulva körülnézni, s amennyire lehet, gyomlálni a rólunk tárolt adatokat, mert a hatalmas adatbázisba számos illetéktelen betekinthet(ett).

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×