Infostart.hu
eur:
351.84
usd:
306.91
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina

A gazdagokat jobban veszélyezteti a bőrrák

A jómódú családok gyerekei, akik megengedhetik maguknak, hogy hosszú külföldi nyaraláson vegyenek részt, nagyobb eséllyel kapnak bőrrákot - állítják brit szakértők.

A bőrrák legsúlyosabb fajtája, a melanoma 1800 áldozatot szed évente Nagy-Britanniában, és a betegség leginkább a tizenéveseket, illetve a húszas éveikben járó fiatalokat sújtja - állítják brit orvosok, akik szerint a legtöbb halálos áldozat jómódú családból származott.

Szakértők azzal magyarázzák a jelenséget, hogy a tehetősebb családok megengedhetik maguknak a hosszú külföldi nyaralást, ahol a gyerek intenzív napsugárzásnak van kitéve. A felnőttkori melanoma kialakulásának kockázata nagy arányban nő, ha gyerekkorban többször is leég az illető - márpedig ez fenyegeti a napbarnított testre vágyó és a mediterrán tengerpartokon napfürdőző brit fiatalokat.

A manchesteri egyetem egyik professzora a témával foglakozó londoni konferencián elmondta: a melanomás esetek száma 4 százalékkal nőtt az utóbbi időben a 20 és 29 év közötti korosztály körében.

1999 és 2003 között 713 melanomás esetet regisztráltak a 15 és 24 év közötti korosztálynál Angliában - a jómódúak körében kétszer gyakrabban fordult elő a betegség, mint a szegényebbeknél.

Szakértők figyelmeztetnek: nemcsak a nyári mediterrán üdülések jelentenek veszélyt, hanem a téli síelések is. Javasolják a napernyő használatát és a déli napsugárzás elkerülését.

A malenómától eltérően a méhnyakrák a brit nők körében inkább a szegényebb társadalmi réteg között terjed. Főleg Észak-Angliában regisztráltak sok esetet, ahol valószínűsítik, hogy a biztonságos szexre vonatkozó üzenetek kevésbé jutnak el a lakossághoz.

Címlapról ajánljuk
Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

A mesterséges intelligencia versenye nem csak a Szilícium-völgy és Peking története. Egyes kis országok aktívan keresik a piaci réseket, és néhányan meglepően jól céloznak. Íme, hat ország példája, amely megmutatja, hogyan lehet egy csekélyebb méretű államnak sikeres AI-stratégiája.

Horváth Péter: enyhül a létszámhiány, a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak

A Nemzeti Pedagógus Kar napokban újraválasztott elnöke szerint a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak, és ez érződik a létszámhiány enyhülésében is. Horváth Péter erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt, és kifejtette azt is, hogy az alapbérek 20 százalékát differenciált bérekre fordítanák.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×