Infostart.hu
eur:
383.85
usd:
333.44
bux:
123705.14
2026. április 2. csütörtök Áron

Pusztulnak a pisztrángok a rendkívüli meleg miatt

Mintegy 25-26 ezernyi ivadék pisztráng pusztult el a nagy meleg miatt az elmúlt két hétben a lillafüredi pisztrángtelepen - mondta el Hoitsy György, a telep tulajdonosa szerdán.

A rendkívüli halpusztulást azzal magyarázta, hogy a nagy hőség és száraz időjárás miatt szinte teljesen kiszáradt a Garadna-patak, ami a pisztrángok egyik otthonát, a két és félezer négyzetméternyi vízterületű felső-tavat táplálta.

Az oxigénhiány mellett a víz hőmérséklete jelentősen megemelkedett, elérte a 24 Celsius-fokot, amely már halálos a pisztrángokra, különösen a sebes fajtára - fűzte hozzá.

"Megpróbáltunk minden lehetséges módon védekezni a meleg ellen, az alsó-tavakból vizet pumpálunk a felső részbe, a felső-tó saját vizét is forgatjuk és árnyékoljuk a vízfelületet, de a halpusztulást nem sikerült megakadályozni."

Beszámolt arról, hogy jelenleg a telep felső részéről lemenekítették a halakat, így az alsó-tavakban egy-egy medencében több tonnányi különböző korú és méretű pisztráng van vegyesen.

Minden tavon szellőztetők működnek, a halak pedig csak a létfenntartáshoz elegendő ételmennyiséget kapják, mert ha jóllaknak, több oxigénre van szükségük. Ez viszont azzal jár, hogy - mivel a kisebb és méretesebb halak össze vannak zárva - megjelenik köztük a kannibalizmus, s ezzel a pisztrángok a saját állományukban is kárt okoznak - tette hozzá.

Megjegyezte: az ivadékok pusztulása a jövő évi állományból fog hiányozni. Mennyiségüket tekintve körülbelül öt tonnányi hal esik majd ki a piacról - jelezte.

Címlapról ajánljuk
Deák András: bár komoly csapás érte az orosz olajexportot, Moszkva költségvetése az idei évre megvan

Deák András: bár komoly csapás érte az orosz olajexportot, Moszkva költségvetése az idei évre megvan

Két balti-tengeri kikötő és egy, a közelükben lévő hatalmas olajfinomító elleni tömeges ukrán dróncsapások okoztak jelentős veszteségeket Moszkvának, „kilőve” az orosz olajexport egy részét. A csapások jelentőségéről kérdezte az InfoRádió Deák Andrást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos főmunkatársát, aki szerint az oroszoknak „az ölébe hullott” az iráni háború miatti olajár-emelkedés, így erre az évre várhatóan már nem lesz gondjuk.

„Brüsszel kéri a védett benzinár eltörlését, a kormány nemet mond” – Kormányinfó a kampányhajrában

„A közvélemény-kutató szakma halott” – mondta egy kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. Jelentős érdeklődés övezte a Szabó Bence- és a Gundalf-ügyet, a védett ár körüli problémát, illetve más kampánytémákat is, 10 nappal a választások előtt.
inforadio
ARÉNA
2026.04.02. csütörtök, 18:00
Makláry Ákos
görögkatolikus pap, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×