Infostart.hu
eur:
351.86
usd:
304.01
bux:
133528.69
2026. június 12. péntek Villő
Ünnepelnek az emberek a bangladesi fővárosban, Dakkában 2024. augusztus 5-én, miután a kormányellenes tüntetők behatoltak a kormányfői hivatalba, és Vazed Haszina miniszterelnök helikopterrel Indiába távozott. A rendőrség korábban közölte: legalább háromszázra emelkedett a kormányellenes diáktüntetéseken kialakult összecsapások halálos áldozatainak száma.
Nyitókép: MTI/EPA/Monirul Alam

Gyilkosság miatt nyomoznak a volt bangladesi miniszterelnök ellen

A több mint három héten át tartó erőszakos tömegtüntetések idején mintegy négyszázan vesztették életüket,

Gyilkosság gyanújával rendelt el nyomozást a volt bangladesi miniszterelnök, Vazed Haszina és hat társa ellen egy dakkai bíróság - jelentette be kedden az ügy feljelentést tevő ügyvédnő, Mamun Mia.

Az ügyvédnő közlése szerint a feljelentést annak a dakkai fűszerüzletnek az ügyében kellett megtennie, amelyet a kormányellenes tüntetések idején, július 19-én ért fegyveres támadás a karhatalom részéről, amelynek következtében az üzlet tulajdonosa meghalt. Hozzátette, hogy Aszaduzzaman Hán volt belügyminiszter, az Avami Liga nevű korábbi kormánypárt főtitkára, Obaidul Kader; valamint négy, a korábbi kormány által kinevezett magas rangú rendőri vezető, köztük a rendőrség főnyomozója és a bűnügyi rendőrség vezetője is a gyanúsítottak között van.

Bangladesben a múlt hónapban törtek ki tömeges tiltakozások egy kvótaszabályozás miatt, amely a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára tartotta volna fenn. A július végéig, több mint három héten át tartó erőszakos tömegtüntetések idején mintegy négyszázan vesztették életüket, ezrek sérültek meg, és mintegy 11 ezer embert letartóztattak. A kormányellenes tüntetések egy időre szüneteltek, miután a kvóták nagy részét a legfelsőbb bíróság eltörölte, de újrakezdődtek, és Vazed Haszína lemondásáig folytak.

Mohamed Sahabuddin államfő Haszina távozása után egy nappal feloszlatta a parlamentet, majd bejelentette, hogy választásokat fognak kiírni; majd augusztus 8-án a tüntetők követelésének megfelelően a 84 éves Muhammad Junusz Nobel-békedíjas közgazdászt bízta meg az átmeneti kormány vezetésével.

Címlapról ajánljuk

Haladékot kapott Budapest – megszólalt Karácsony Gergely

A főpolgármester szerint konstruktív egyeztetés kezdődött a Pénzügyminisztériummal, aminek az lett az eredménye, hogy Budapest október 15-ig kapott haladékot a szolidaritási adó befizetésére. Karácsony Gergely az InfoRádióban elmondta: ez alatt az idő alatt olyan megoldást kell találni, ami a kormánynak és a fővárosnak is megfelelő, tartalmaz válságkezelő intézkedéseket és hosszú távú megoldásokat is.
inforadio
ARÉNA
2026.06.15. hétfő, 18:00
Virág Andrea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×