Hatodik évfolyamát indítja idén ősszel a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetek Európája Karrierprogram. Az NKE és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának közös képzése felkészítést nyújt mindazon fiatalok számára, akiknek fontos Magyarország és az Európai Unió jövőjének aktív alakítása, és akik európai uniós intézményekben vagy a hazai közigazgatás uniós területein szeretnének elhelyezkedni.
Prőhle Gergely az InfoRádióban úgy fogalmazott, régi adósságot törlesztettek azzal, hogy hat évvel ezelőtt elindították a programot. Az ötletgazdák célja az volt, hogy olyan szakembereket képezzenek, akik megfelelően helytállnak különböző brüsszeli intézményekben, össze tudják egyeztetni a nemzeti és az európai értékrendet, jól ismerik az Európai Unió működési mechanizmusait, illetve egyéb fontos dolgokban jól tudnak eljárni. Mint mondta, örömmel tapasztalják, hogy nagy érdeklődés mellett már a hatodik évfolyamot hirdethették meg.
A volt berlini magyar nagykövet hozzátette: a jelentkezők többségére általánosságban elmondható, hogy „sokat hallottak az Európai Unióról”, ezért az elméleti tudásukat csak fel kell frissíteni, ugyanakkor a gyakorlatban sok új, hasznos ismeretet sajátíthatnak el a képzés révén. Kiemelte, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatóin kívül
gyakorló parlamenti képviselők, egykori uniós biztosok, korábban az uniós adminisztrációban vagy a sajtó világában dolgozó szakértők is az előadók társaságát gyarapítják.
Mint mondta, az oktatók megfelelő tapasztalattal a hátuk mögött nagyszerűen rá tudnak világítani a gyakorlati szempontokra. „A mai körülmények között különösen fontos és megbecsülendő, hogy van egy ennyire gyakorlatorientált képzés” – jegyezte meg Prőhle Gergely.
A Nemzetek Európája Karrierprogramra való jelentkezés előfeltétele a C1-es szintű angol nyelvtudás, ami a későbbi esetleges brüsszeli munkavégzéshez elengedhetetlen. Elsősorban azoknak a jelentkezését várják, akik
- a közigazgatásban dolgoznak,
- vagy akár a közigazgatáson kívül tevékenykednek, de 35 év alattiak,
- végzős felsőoktatási hallgatók.
A képzést korábban sikeresen teljesítők előtt új utak nyíltak meg, és Prőhle Gergely megfogalmazása szerint „nagyon változatos a lehetőségek tárháza, hogy milyen módon lehet bejutni az európai intézményrendszerbe”. A munka mellett elvégezhető, két szemeszteres képzés igazi mérföldkő az európai uniós karrierre készülők támogatásában, hiszen egyebek mellett felkészít az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) versenyvizsgájára, továbbá a szaknyelvi tudás fejlesztésével segíti a pályázókat, hogy megállják helyüket nemzetközi környezetben.
Az NKE John Lukacs Intézet programigazgatója felhívta a figyelmet, hogy az EPSO hamarosan megújul, a képzésük pedig minden részletet illetően alkalmazkodik a változásokhoz. Kiemelte, hogy akik elvégzik a kurzust, fontos szakterületeken tevékenykedhetnek különböző európai intézményekben, akár átmeneti jelleggel is. Tapasztalatuk szerint
a hazai munkaerőpiacon is kedvezőbb az elhelyezkedési lehetőség mindazok számára, akik a karrierprogram elvégzése után nem Brüsszelben szeretnék kamatoztatni megszerzett tudásukat.
„Magyarország mint elkötelezett európai uniós tagállam számára a hazai államigazgatásban is fontos, hogy olyan szakértők dolgozzanak, akik jól kiismerik magukat az európai uniós ügyekben” – összegzett Prőhle Gergely.
További információk a programról és a jelentkezés feltételeiről megtalálhatók a képzés honlapján.