A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete és a Civil Bázis képviselői sajtótájékoztatón olvasták fel közös állásfoglalásukat. Közös kiállásukban úgy vélik, az "éj leple alatt benyújtott törvényjavaslat a megfélemlítésről szól".
Úgy vélik, a javaslat nem a törvényességet szolgálja, hanem a totális kontrollt. Egy olyan eszközt ad a hatalom kezébe, amely tetszése szerint bármilyen szervezetet célkeresztbe állíthat, megbélyegezhet, ellehetetleníthet. Szerintük ez mindenkit fenyeget, aki támogatást kap külföldről, nemzetközi civilalapokból vagy akár uniós pályázatból.
"A cél világos: a hatalomtól független hangokat elhallgattatni" - emelték ki.
Kitértek arra, hogy a szakszervezeteket eddig is próbálták ellehetetleníteni, kivéreztetni, most ezt a "hadjáratot" kiterjesztik minden civil szervezetre, a hatalomtól független sajtóra is.
Közölték:
a javaslat miatt nemzetközi ernyőszervezeteikhez, az Európai Unióhoz és a nemzetközi nyilvánossághoz fordulnak.
Közös nyilatkozatukban követelik a "gyalázatos" törvényjavaslat visszavonását, és mindenkit arra kérnek támogassák céljaikat, hiszen - mint mondták - újra kell építeni egy szétvert, nem működő országot, amihez erőre, figyelemre, fegyelemre, bátorságra és szolidaritásra van szükség.
Influenszerek is tüntették
Hodász András korábbi katolikus pap 56-os hős nagyapját idézte, akit nyolcvan éve félholtra vertek, aki szerinte most sem hallgatna. Úgy fogalmazott, a Fidesz megtagadott mindent, amit korábban vallott. A gyűlöletkeltés és a széthúzás erejében hisz a szeretet és összefogás helyett – mondta.
Pankotai Lili szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal az új ÁVH. A diáktüntetések aktivistája a törvényjavaslatról azt mondta, valódi célja: a listázás, a megfigyelés, az elhallgattatás.