Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Budapest napfelkeltekor 2020. december 27-én. Az előtérben a Gellért-hegyi Szabadság-szobor, középen a Duna, a Szabadság híd és a Petőfi híd, jobbról az előtérben a Gellért Szálló látható.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Egyeztet a kormányzat a Szabadság-szobor tervezőjének örököseivel

Nem jutott még nyugvópontra a fővárosi Szabadság-szobor felújításának ügye.

Augusztus közepén a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán jelent meg egy a bejegyzés a Citadella, illetve a Szabadság-szobor felújításáról, ebből derült ki, hogy a szobor talapzatára, amelyen korábban a szovjet katona szobra állt, egy keresztet állítanak. A kormányzat célja, hogy az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát elhelyezze a szabadság jelképe mellett.

Az ügy politikai vihart kavart és megmozgatta a közvéleményt is. A 24.hu októberben arról írt, hogy a kormány két javaslatot is fontolgat arra vonatkozóan, hogyan kerülje meg a gellérthegyi Szabadság-szobor alkotója, Kisfaludi Strobl Zsigmond örököseit, akik nem támogatják, hogy kereszt kerüljön a szobor talapzatára. Ezután Vadai Ágnes, a DK képviselője írásbeli kérdést nyújtott be Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyházdiplomáciáért felelős miniszternek az ügyben.

Mint szintén a portál írja, a kérdésre Panyi Miklós válaszolt és kiderült, Kisfaludi Strobi Zsigmond örököseivel zajlik az egyeztetés. A Miniszterelnökség államtitkára hozzátette ugyanakkor, hogy a kereszt nem a szobor megalkotója által tervezett talapzatra kerülne, amely eddig sem volt érintetlen, hiszen ott korábban egy szovjet katona szobra állt. Ezért a kormány álláspontja továbbra is változatlan: "a talapzat megújítása és a kereszt állítása Kisfaludi Strobi Zsigmond alkotását semmilyen módon nem érinti".

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×