Infostart.hu
eur:
384.96
usd:
332
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
Health worker holding patients hand
Nyitókép: seb_ra/Getty Images

Rolek Ferenc: a munkaadóknak nincs eszközük arra, hogy szűrővizsgálatokra kötelezzék a dolgozókat

A kormány a munkáltatókat tenné érdekeltté abban, hogy minél több munkavállaló éljen az állam által kínált, ingyenes menedzserszűréssel. Az egészségügyi államtitkár szerint a kötelezőséget nem az egyénekre, hanem a munkáltatókra szabnák. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke ugyanakkor azt mondta az InfoRádióban, hogy a kormánynak kellene ösztönöznie az embereket a szűrővizsgálatokon való részvételre.

Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára a közelmúltban arról beszélt, hogy egy bonus-malus rendszerű szocho kedvezményrendszert dolgoznának ki, vagyis a munkáltatót tennék érdekeltté abban, hogy minél több munkavállaló éljen az állam által kínált, ingyenes menedzserszűréssel, amely a tervek szerint 2025 januárjában indulna el. A kötelezőséget nem az egyénekre, hanem a munkáltatókra szabnák. Az államtitkár szerint a kötelezőség nem indokolt olyan vizsgálatoknál, amelyek invazív beavatkozással járnak (például a vastagbélszűrés), vagy amelyeknél sugárterhelés történik (például nőknél a mammográfia).

Az államtitkár a műsorban emlékeztetett, hogy több szűrővizsgálati program már országszerte elérhető, januártól pedig indítanak egy újabbat. A tervek szerint ez egy általános egészség- és állapotfelmérés lenne, amivel a népbetegségeket szűrnék ki. A felmérés egy kockázatértékelő kérdőívvel indulna, hogy kiszűrjék a szív- és érrendszeri, daganatos és mozgásszervi betegségeket, valamint egyéb vizsgálatokat (EKG, rutin laborvizsgálat, fizikai felmérés) is végeznének.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke azt mondta az InfoRádióban, hogy „derült égből villámcsapásként” érte őket az új program és a kedvezményrendszer ötlete, ugyanis a kormány az ügyben nem konzultált a munkáltatói és munkavállalói szervezetekkel, érdekképviseletekkel. Rolek Ferenc hozzátette: az ilyen kérdéseket a versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) szokta tárgyalni, ahol a kormánytagok mellett a munkavállalók, valamint a munkáltatók képviselői is jelen szoktak lenni.

Az állam által ajánlott ingyenes menedzserszűréssel kapcsolatban Rolek Ferenc megjegyezte: a részletek ugyan még nem ismertek, de szerinte nem lehet kötelezni a munkáltatókat arra, hogy ilyen vizsgálatokra küldjék a dolgozókat, és az sem lenne méltányos, ha büntetést kapnának a munkaadók, amennyiben az alkalmazottjaik nem élnek a lehetőséggel. Mint fogalmazott, a munkavállalók a jelenlegi rendszerben saját elhatározásukból vesznek részt szűréseken, nem kötelezhetők ezekre a vizsgálatokra.

„A munkáltatónak semmilyen eszköze nincs arra, hogy kötelezze a munkavállalót, így azt gondolom, hogy ez a munkáltatón nem is kérhető számon”

– vélekedett az MGYOSZ alelnöke.

Úgy véli, az új rendszerben azok a munkaadók juthatnak kedvezményhez, amelyek nagy számban tudják rávenni a munkavállalóikat, hogy menjenek el szűrővizsgálatra. Ez a gyakorlatban – a biztosításokhoz hasonlóan – úgy nézhet ki, hogy ha a munkáltató jelentős számban tud elküldeni alkalmazottakat a szűrésekre, akkor kevesebb szochót kell fizetnie, fordított esetben pedig többet. „Teljes képtelenség, hogy így büntessék a munkáltatókat, amikor nincsen semmi eszközük arra, hogy kötelezővé tegyék a szűréseket” – jegyezte meg.

Rolek Ferenc példaként egy korábbi munkahelyét hozta fel, ahol az összes munkavállalónak biztosították az ingyenes menedzserszűrésen való részvétel lehetőségét, de csak az alkalmazottak 20-25 százaléka ment el, pedig munkaidőben tehették volna meg.

Az MGYOSZ alelnöke szerint nem lehet utasítani a dolgozókat, hogy menjenek el a szűrővizsgálatra, és büntetést sem kaphatnak a munkahelyükön, ha nem élnek a lehetőséggel. Mint fogalmazott, a munkaadó sem tehető felelőssé ebben a helyzetben, ezért „teljes érthetetlen” a kormány szándéka. Hozzátette: ha bevezetik a rendszert,

nagy kérdés, hogy rendelkezésre áll-e megfelelő számban szakember a szűrővizsgálatok elvégzésére, ugyanis ebben az esetben akár négymillió munkavállaló is „megrohamozhatja az egészségügyet”.

A kormány indoklása szerint a szűréseknek köszönhetően csak egészséges munkavállalókat fognak alkalmazni a munkáltatók. Rolek Ferenc szerint nyilván ez lenne az ideális, de megjegyezte: a munkaadók többsége eddig is biztosított szűrővizsgálati lehetőségeket, csak kevés dolgozó vett részt a vizsgálatokon.

„Ebben a kérdésben nem a munkáltatókat kell győzködni, hanem az embereket, az állampolgárokat. A kormánynak kell hatékonyan működtetnie a rendszert, nem lehet a munkáltatókra tolni a felelősséget” – összegzett Rolek Ferenc.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

Négy éve történt a XXI. század legdurvább vulkánkitörése

A csendes-óceáni Tonga közelében található, víz alatt megbúvó Hunga vulkán 2022. január 15-én hatalmas kitörési felhőt hozott létre, ami egy órán belül elérte a magaslégkörben lévő sztratoszférát, a felső ernyő részének kiterjedése pedig 400 kilométer volt. Harangi Szabolcs, a HUN-REN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője felidézte, pontosan mi történt négy évvel ezelőtt, továbbá arra is kitért, tudományos szempontból milyen tanulságai voltak az akkori történéseknek.

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Az USA-ban szintén igyekeznek pluszban zárni a hetet a tőzsdék, mérsékelt pozitív elmozdulások látszanak. Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×