eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Sunset or sunrise in the winter pine forest covered with a snow. Sunbeams shining through the pine trunks.
Nyitókép: Getty Images

A februári melegrekordok ijesztő tendenciát mutatnak, ebből nagy baj lehet

Idehaza 1990 óta összesen 24 napi melegrekord született csak februárban. A klímaváltozás miatt idén a szélsőséges időjárási események számának és intenzitásának növekedésével kell számolni Magyarországon is – mondta az InfoRádióban Gaál Áron meteorológus.

Február elején nyolc nap alatt tizennégy különböző melegrekord – köztük hajnaliak is – dőlt meg idehaza, ebből öt országos, kilenc pedig fővárosi csúcs volt. Új országos napi melegrekordot két napon jegyeztek fel: február 10-én Szegeden 20,2 Celsius-fok volt, ami egy fokkal haladta meg a korábbi rekordot, majd másnap Gyomaendrődön 20,9 Celsius-fokot mértek, ez pedig 0,8 fokkal volt melegebb, mint a korábbi csúcsérték.

Az évszakhoz képest rendkívül enyhe februári idő a meteorológusokat is meglepte. Gaál Áron, a HungaroMet munkatársa az InfoRádióban elmondta: kedden a legmagasabb hőmérséklet országos átlaga 11 Celsius-fok volt, ami nagyon szokatlan, hiszen a korábbi években, évtizedekben általában 5 fok körüli hőmérsékleteket mértek februárban Magyarországon. „Ez azt jelenti, hogy most olyan idő van, mint régen március végén” – tette hozzá a meteorológus.

Megítélése szerint a mostani enyhe időjárásnak az év későbbi szakaszában „meglehet a böjtje”. A 2023-as esztendőt hozta fel példaként, amikor a január 4,5, míg a február 1,6 fokkal haladta meg országos átlagban a sokévi átlagot, majd áprilisban már „igencsak fáztunk”. Tavaly a második tavaszi hónapban mintegy 2 fokkal volt az átlag alatt a hőmérséklet, majd szeptember-október környékén Gaál Áron megfogalmazása szerint „szinte nem akart véget érni a nyár”.

Hozzátette: idén a klímaváltozás miatt a szélsőséges időjárási események számának és intenzitásának növekedésével kell számolni Magyarországon is.

Gaál Áron megjegyezte az utóbbi évek napi maximum hőmérsékleti rekordjait megvizsgálva „ijesztő tendenciát” mutat a február, ugyanis ebben a hónapban tizenöt napi rekord 2000 után született, és „még ijesztőbb képet” fest, hogy további kilenc csúcsot pedig 1990 után mértek. Ez azt jelenti, hogy

az elmúlt 34 évben összesen 24 napi melegrekordot regisztráltak csak februárban.

„Rekord közeli hőmérséklet gyakorlatilag az év bármely szakában előfordulhat, mint ahogy ez a példák szerint meg is történik. A tendencia ilyen szempontból eléggé ijesztő, de persze előfordulhatnak olyan periódusok is, amikor a sokévi átlag alatt marad a hőmérséklet” – magyarázta a meteorológus.

Gaál Áron végül elmondta: nem a szokatlanul meleg vagy éppen hideg időjárás a figyelmeztető jel számunkra, hanem az, hogy a szélsőséges események egyre gyorsabban váltogatják egymást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×