eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Annalena Baerbock és Robert Habeck, a német Zöldek társelnökei, Olaf Scholz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kancellárjelöltje, valamint Christian Lindner, a Szabad Demokrata Párt (FDP) elnöke (b-j) a pártok közötti koalíciós megállapodás bejelentésére érkezik Berlinben 2021. november 24-én.
Nyitókép: MTI/AP/Markus Schreiber

Új választási törvény Németországban: a kormány felrúgta az íratlan szabályokat

A német ellenzék egy része a következő választáson a bejutásért küzd majd, miután a kormánykoalíció új választási törvényt fogadott el – mondta az InfoRádió által megkérdezett szakértő. Schenk Richárd szerint a reform után a kormánypártoknak lejt majd a pálya.

A német kormánykoalíció a múlt héten gyors eljárásban változtatta meg az 1949 óta érvényben lévő választási törvényt. A német szövetségi parlament létszámának csökkentését szolgáló reform lényege, hogy nem lesznek többé úgynevezett többlet- és kiegyenlítő mandátumok, amelyekkel eddig a választójog arányos képviseletét biztosították.

Emellett a nemzeti kisebbségek pártjainak kivételével eltörlik azt a szabályt is, hogy három egyéni mandátum megszerzésével az adott párt egésze parlamenti képviseletre tesz szert. A változások a jelenlegi ellenzéki pártokat, a CDU-t, a CSU-t és a Baloldal nevű formációt nehéz helyzetbe hozzák egy következő választáson – mondta az InfoRádióban Schenk Richárd, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért vendégkutatója.

"Az ellenzék három frakciója közül kettőt hátrányba helyez, az egyiknek a parlamenti létét már most veszélyezteti, az ellenzék legnagyobb frakcióját pedig megpróbálja megosztani, egy részét mandátumhoz sem juttatná" – értékelt a szakértő.

Az alapesetben 598 fős Bundestagnak – az eddigi szabályok miatt – jelenleg 736 tagja van, amivel a világ második legnagyobb törvényhozó testülete. A létszám valamennyi párt szerint veszélyezteti a törvényalkotói munka és a kormány ellenőrzésének hatékonyságát, és vállalhatatlanul megdrágítja a testület működését, a reformról azonban három ciklus óta nem tudtak megegyezni.

Az SPD, a Zöldek és az FDP alkotta kormánytöbbség most felrúgta azt az íratlan szabályt, hogy csak az ellenzékkel egyetértésben változtat a választási törvényen.

Az új szabályokat pedig úgy alkotta meg, hogy azok egyértelműen neki kedveznek – mondta Schenk Richárd.

"A kormánykoalíció két pártja, a Zöldek és az FDP a választókerületekben nem jutott sok mandátumhoz, listán mindig sokkal jobban szerepeltek eddig. Ez a két párt mindig a listás szavazás elvét akarta előnybe helyezni az egyéni mandátumok szerepével szemben, ezt most megvalósították" – tette hozzá.

Markus Söder, a CSU elnöke élesen kritizálta a reformot: "Először fordul elő, hogy egy kormány a választási törvényt használja fel egy

új parlamenti többség összetákolására"

- írta a Twitteren. Friedrich Merz, a CDU elnöke pedig bejelentette, hogy az alkotmánybírósághoz fordulnak.

Schenk Richárd szerint azonban a német alkotmány tudatosan nem szabályozza részletesen a választójog kérdését, ezért a normakontroll-eljárás eredménye bizonytalan.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 17:15
×
×
×
×