Infostart.hu
eur:
358.87
usd:
309.36
bux:
130136.55
2026. május 22. péntek Júlia, Rita
Lázár János építési és közlekedési miniszter beszédet mond a hajdú-bihari Nyíradonyban, az Erdei Harmónia látogatóközpont avatásán 2023. január 26-án. A beruházást a Gúth-Keled Idegenforgalmi és Természetvédelmi Közhasznú Egyesület több mint 800 millió forint, pályázaton elnyert európai uniós és hazai állami forrásból valósította meg.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Ez fájni fog - Lázár János kiterítette kártyáit Budapest ügyében

Nyilvánosságra hozta, mely budapesti fejlesztéseket függeszti fel a kormány.

Egy január végén kiszivárgott lista szerint mintegy 80, többségében fővárosi fejlesztés lezárásáról döntött a kormány. Ennek kapcsán Lázár János építési és közlekedési miniszter a Telex kérésére most átadta a teljes listát, amiből kiderül, hogy pontosan milyen projekteket érint a döntés.

Az előzetesen kiszivárgott listán főleg kerékpáros fejlesztések, vasútfejlesztések, HÉV-fejlesztések és közpark-építések szerepeltek.

A miniszter akkor azt nyilatkozta a dokumentumra vonatkozóan, hogy a kormány azokat a fenntartható beruházásokat akarja és tudja támogatni, amelyek nemzetgazdasági szempontból fontosak, gazdaságélénkítő hatással bírnak – emlékeztet a Portfolio.

Hogy pontosan melyek ezek a projektek, arról most közzétették a részletes listát.

Folytatódó fejlesztések

  • Lajosmizse–Kecskemét közötti vasútvonal fejlesztésének előkészítése;
  • A BFK Nonprofit Zrt. és NIF Zrt. vasúti infrastruktúra fejlesztési projektek előkészítése (Kőbánya felső – Rákosliget rekonstrukciójának, kapacitásbővítésének, Rákos-Gyömrő szakaszon megállóhelyek, állomások létesítésének, felújításának, átépítésének; Budapest-Nyugati pu. vágányhálózat és bevezető szakaszok rekonstrukciójának előkészítése);
  • Kőbánya felső – Rákos -Rákosliget vasúti vonalszakasz (80a/120a vasútvonal) fejlesztése;
  • A BFK Nonprofit Zrt. és NIF Zrt. vasúti infrastruktúra fejlesztési projektek előkészítése (Rákospalota-Újpest – Vácrátót – Vác);
  • H5-H6/H7 vonalak összekötése – az észak-déli városi-elővárosi gyorsvasút fejlesztésének előkészítése;
  • H5 szentendrei HÉV akadálymentesítés és rekonstrukció;
  • H6-H7 ráckevei és csepeli HÉV-vonal teljes rekonstrukció és Kálvin téri alagúti hosszabbítás
  • Budai fonódó villamoshálózat II. ütem fejlesztése – Műegyetem rakparti villamos kiépítése a Mol-székház, Kopaszi-gát térségéig;
  • Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közúti elérhetőségének fejlesztése;
  • Új Duna-híd és a kapcsolódó úthálózat megépítése;
  • Városligethez kapcsolódó közlekedési fejlesztések – Szegedi úti felüljáró;
  • Városligethez kapcsolódó közlekedési fejlesztések – Mexikói úti P+R parkolóházak;
  • Zsámbéki-medence autóbuszos közlekedés, Budakeszi buszsáv fejlesztése;
  • Óbudai-sziget fejlesztéséhez kapcsolódó, újrahasznosított vasúti hídelemekből épülő gyalogos-kerékpáros Duna-híd tervezése és kivitelezése;
  • Kemény Ferenc Program – Atlétikai Stadion (kivitelezés alatt);
  • Kemény Ferenc Program – Atlétikai Szabadtéri Edzőpályák (kivitelezés alatt);
  • PPKE új Campus fejlesztése;
  • A BFK Nonprofit Zrt. vasúti infrastruktúra fejlesztési projektek előkészítése (Kelenföldi intermodális csomópont)

Szakaszos projektek

Több olyan projekt is van, amelynél szakaszosan zajlik a megvalósítás. Ezeknél a szakaszhatárhoz érve felfüggesztették a további tervezési munkát:

  • A hiányzó vasúti megállóhelyek, átszállási csomópontok kiépítése a budapesti agglomerációs vasúti hálózaton fejlesztés előkészítése.
  • Külső körvasút megállóhelyeinek esetében teljesítés folyamatos, jelenleg az engedélyezési tervek bírálata zajlik.
  • Gödöllői HÉV (H8) és Csömöri HÉV (H9) vonalszakaszok korszerűsítése és az Örs vezér terén az M2 metróvonallal történő összekötése, valamint metró és elővárosi vasúti üzemre képes járművek beszerzése előkészítése.
  • A Gödöllő–Budapest (H8) jelenleg az építési engedélyezési eljárások zajlanak, melyek megszerzését követően a kiviteli tervek és a tenderdokumentáció elkészítése a tervező feladata.
  • A Csömör–Budapest (H9) szakasz esetében az EKR000341352022 számú közbeszerzési eljárás leállításra került.
  • Pest megyei agglomerációs, elővárosi P+R, B+R parkolók fejlesztése (50 helyszín, 3000 db új P+R parkolóhely és 2000 db új B+R tárolóhely). Kiegészítés: a projekt 4 részből áll, az 1-3 rész tervezése folytatható, a 4. rész tervezése leáll.

Felfüggesztett fejlesztések

Lázár János kiemelte, hogy a gazdaságélénkítő hatással nem bíró beruházásokat a jelenlegi gazdasági helyzetre való tekintettel nem tervezik folytatni. Ezek újraindulása egyedi kormánydöntések mellett, a megfelelő források rendelkezésre állása esetén történhet meg.

  • Füredi utca külön szintű (közút-vasút) átvezetése;
  • Kelenföldi Duna-parti sétány fejlesztése;
  • Az átfogó agglomerációs-budapesti kerékpáros hálózati stratégia;
  • A gellérthegyi közpark;
  • A nagy csepeli közpark, a Wetland tervezése;
  • A Városmajor megújítása.
Címlapról ajánljuk
Jön a háromnapos hétvége, így lesz zárva minden – mutatjuk a részleteket

Jön a háromnapos hétvége, így lesz zárva minden – mutatjuk a részleteket

Szombaton „hagyományos” nyitva tartás, de várhatóan óriási roham lesz a boltokban, vasárnap-hétfőn pedig a boltok zárva lesznek – a szokásos kivételekkel, mint a benzinkutak, nonstop üzletek, dohányboltok, virágüzletek. Vigyázzunk az online rendeléssel is, jellemzően vasárnap és hétfőn csak ételt szállítanak ki! Kedden minden visszaáll a normál kerékvágásba.

Üzemi baleset Tiszaújvárosban – kétgyermekes családapa halt meg

Eloltották a robbanás utáni tüzet a Mol tiszaújvárosi üzemében. Egy kétgyermekes családapa halt meg, ketten súlyosan, heten könnyen megsérültek. Veszélyes anyag nem került a levegőbe – hangzott el a helyszíni sajtótájékoztatón. Kapitány István miniszter szerint a balesetnek nincs kihatása az ország üzemanyagellátására, Hernádi Zsolt Mol-vezér szerint a műanyaggyártás sincs veszélyben.
inforadio
ARÉNA
2026.05.22. péntek, 18:00
Koren Balázs
a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium matematikatanára, a Pro Suli szakmai vezetője
Rohamosan fogy a magyar népesség, hat év alatt 200 ezer fővel lettünk kevesebben

Rohamosan fogy a magyar népesség, hat év alatt 200 ezer fővel lettünk kevesebben

Magyarország népessége hat év alatt 200 ezer fővel csökkent: a 2020-as 9,69 millióról 2026 elejére 9,49 millióra apadt a lakosságszám. A népességfogyás nem magyar sajátosság, hanem közép-kelet-európai régiós trend, miközben az Európai Unió teljes lakossága évről évre növekszik. A demográfiai folyamatok komoly gazdasági kihívást is jelentenek Magyarországnak: a foglalkoztatottak számának növelésére épülő gazdasági modell elérte a korlátait, a 2030-as évek közepétől pedig olyan léptékű változást hozhat a Ratkó-unokák tömeges nyugdíjba vonulása, ami jó eséllyel az állami nyugdíjrendszer feltételeinek szigorítását teszi majd szükségessé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×