eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
AstraZeneca koronavírus elleni vakcinát készítenek elő oltásra Dr. Szalai Marianna várpalotai háziorvos Loncsosi úti rendelőjében 2021. március 31-én.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Müller Cecília: folyamatosan növekszik a vírusmutánsok fertőzőképessége

Az országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi tájékoztatóján azt mondta, nem a napi járványadatokat kell figyelni, hanem a 7 napos csúszó átlagot.

Mintha "széttartanának" a koronavírus-adatok Magyarországon: miközben az egy nap alatt elhunytak száma tartósan magas, közel 300, az új fertőzöttek száma csökkenő tendenciát mutat, hasonlóan az intenzív kórházi ápolást mutatókéval, ám a regisztrált aktív fertőzöttek száma még mindig növekszik - persze az is lehet, hogy csak a "fülön csípés" lett hatékonyabb. (Napi adatok itt.)

Míg ez kiderül - kapaszkodónak három fontos járványgörbe itt -, az operatív törzs továbbra is végzi a munkáját, és nagy valószínűleg a 3 milliós oltottszám napján is összeült, majd online sajtótájékoztatót hirdetett.

György István, az oltási munkacsoport vezetője kezdte a bejelentéseket, ismertetve a már reggel közzétett oltakozási számokat.

"Ha szétnézünk Európában, azt látjuk, hogy

kétszer annyi magyar élvez védettséget a betegség súlyos lefolyása ellen, mint más országokban.

Bízunk abban, hogy ez hamarosan látszani fog a járványügyi adatokban."

Bejelentette, már több mint 4,1 millióan regisztráltak oltásra, kétharmaduk meg is kapta legalább az egyik oltást.

"A három legveszélyeztetettebb csoport oltásán nagyrészt túl vagyunk, sok helyütt már az aktív korosztályt oltják már."

Elmondta még, a regisztráltak fele is az aktív korosztályból való, körülbelül 2,1 millió fő, 1,3-an várnak még oltásra, bármikor csöröghet a telefonjuk és hívhatják őket.

Felhívta a figyelmet, mindenki regisztráljon, és heteken belül hívják őket,

"nem kell már halogatni a regisztrációt"

- fogalmazott György István.

A hétfői tájékoztató fontos bejelentését megismételve elmondta, péntek-szombat-vasárnap egy harmadik lehetőséget is kapnak a regisztrált, de az oltópontokon meg nem jelent pedagógusok soron kívüli oltásra, ők körülbelül 30 ezren vannak.

"Cél, hogy a pedagógusok személyesen tudják tanítani a gyermekeket" - mondta.

A tervekről is beszélt, négyféle vakcina áll rendelkezésre kedden:

  • Pfizer
  • Janssen
  • AstraZeneca
  • Szputnyik V.

A honvédségi oltóbuszok jelenleg katonákat oltanak, de hamarosan visszatérnek a kistelepülésekre - közölte még György István.

A most érkező AstraZeneca-oltásokból (28 800 darab, kevesebb a vártnál) a háziorvosok kapnak egy-egy ampullát, ezzel 10-10 embert tudnak beoltani napokon belül.

Kiss Róbert, az ügyeleti központ vezetőhelyettese a hétfői rendőri intézkedésekről beszélt

  • 685 maszktalan emberrel szemben jártak el, nagy részükkel közterületen
  • 238 kijárásitilalom-szegőt büntettek meg vagy figyelmeztettek
  • karanténadatok: 43 532-en vannak hatósági házi karanténban, 6157 a friss elrendelés. Mobilon 3331 ember ellenőrizhető.

Müller Cecília országos tisztifőorvos azt mondta, "minden igyekezetükkel azon vannak", hogy a fertőzési láncot megszakítsák.

Azt is mondta,

folyamatosan növekszik a vírusmutánsok fertőzőképessége, nagyon sok múlik azon, hogy milyen fogékonyságú szervezetre talál.

A védőoltás szerinte a szervezet "kevésbé fogékonnyá" tételéről szól.

Janssen

Megerősítette, "nem túl nagy mennyiségben", de megérkezett a Janssen vakcinája, amelynek jelentősége, hogy egy oltás elegendő a védettség kialakulásához - ez már a hatodik vakcina, amely segíti a védekezést. Az amerikai Janssen oltásáról külön kiemelte, hogy technológiája az orosz Szputnyikéhoz hasonló. Az is oltható vele, akik átestek már a betegségen, az is, akik krónikus betegek, valamint minden 18 év fölötti, aki ezen kategóriákba esik. A várandósság és szoptatás jelenleg még ellenjavallt.

Oltási reakciói nem térnek el más oltásoktól, enyhe fejfájás, duzzanat, hőemelkedés jelentkezhet, lázcsillapítót be szabad venni, de ezek a reakciók enyhék és átmenetiek - figyelmeztetett Müller Cecília.

Még azt is elmondta,

járványügyi szempontból nem értékelhető az egynapos változás, inkább a 7 napos csúszó átlag figyelését javasolta.

Figyelmeztetett arra is, hogy a vakcina beadása után még "idő kell", valamint arra, hogy aki oltást kapott, vigyázzon a többiekre.

Idézve a Lancet című folyóiratból elmondta, hogy

minden harmadik fertőzöttnél fél évig problémák maradnak vagy az agyban vagy a szervezet más egyéb pontján.

Akiknek tehát post-Covid tüneteik vannak, forduljanak háziorvoshoz.

Szabadidős sporttevékenységet is ajánlott, ez a test edzésén túl ez a stressz leküzdésében is segít.

Kérdések - válaszok

- Van, akinek semmilyen mellékhatás nem jelentkezik. Tartson attól, hogy nincs védelme?

- Oltási reakcióról van szó, de ennek hiányától nem kell tartani. Amennyiben van reakció, azzal sem kell foglalkozni.

- Megkaphatja-e a második oltást, aki az első után megfertőződik?

- Meg lehet fertőződni az első oltás után, mert csak bizonyos fokú a védettség. A második adagot is be kell adni, de csak gyógyulást követően. Meg kell várni a teljes tünetmentességet, és három nap után gyógyult valaki. Gyógyulást követően kell megkapni a második dózist, fel kell hívnia az oltóhelyet annak, aki nem megy oltásra. Gyógyulást követően új időpontot kell kérni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×