Infostart.hu
eur:
387.49
usd:
334.29
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
Nyitókép: XXXLutz

Hogy érdemes berendezni a hálószobát? A tökéletes alvás titkai

A tavaszi fáradtság sokak számára ismerős lehet. Szakértők szerint testmozgással, vitaminokkal, több zöldség és gyümölcs fogyasztásával küzdhetünk ellene. És persze az is segíthet, ha figyelünk a minőségi alvásra. De hogy lehet ezt elérni? És hogy néz ki egy optimálisan berendezett hálószoba?

Ágyak, szekrények és komódok

Nem szabad, hogy nyomasszon minket a zsúfoltság, ha belépünk a hálóba, szerencsés, ha tudunk helyet hagyni az ágy és a fal, valamint az ágy és gardróbszekrény, komód között. Elsősorban azon érdemes elgondolkodnunk, hogy melyik ágyméret az, amelyikre szükségünk van, jó-e a gardróbszekrény mérete, vagy elegendő fiókja van-e a komódnak. A legtöbb komplett hálószoba elemenként is megvásárolható. Kis terek berendezése esetén figyeljünk az optimális helykihasználásra, válasszunk tolóajtós gardróbszekrényt.

A hálószoba megvilágítása az összes többi szobától eltérő fényforrások használatát igényli. Nemcsak a mesterséges, hanem a természetes világításra is fokozottan oda kell figyelni. Mivel a mély alvásért felelős melatonin kizárólag sötétben termelődik, ha nem szeretnénk nyugtalanul tölteni az éjszakát, igyekezzünk minden zavaró fényforrástól megszabadulni. Érdemes keresni a beépített LED-világítással rendelkező bútorokat, hiszen így szintén nem kell plusz tárgyakat elhelyezni a szobában. Kapcsolókat is úgy érdemes elhelyezni, hogy ha elálmosodunk, ne kelljen felkelni a villany lekapcsolásához.

Milyen matracot válasszunk?

Egy bútoráruház kínálatában sokféle matracot találhatunk, amiket elsősorban méret és alapanyag szempontjából érdemes különválasztani. A legnépszerűbbek a hideghab matracok és a memóriahabos matracok, de a matrackereskedők úgy tapasztalják, hogy a rúgós típusok is kezdenek visszajönni a divatba, főleg az 50-60 éves korosztály körében. Kedveltek még a vákuummatracok, ezek speciális csomagolástechnikai eljárással készülnek, ami csökkenti a szállítási terhet, de a gyakori tévhittel ellentétben a matrac funkcióján nem igazán változtat.

A szakértők az ergonómiailag zónázott matracokat tartják a leggerincbarátabbnak: ezek kisebb szelvényekre vannak osztva, például a fenéknél keményebbek, míg a vállnál puhábbak, hogy be tudjon süppedni. A magyar emberek inkább a kemény matracokat részesítik előnyben, míg más országokban a puhábbakat kedvelik, tehát kulturális különbségek is vannak.

A legbiztosabb recept, hogy minél kisebb egy személy testsúlya, annál puhább matracot ajánlott használnia – tudta meg az Infostart az XXXLutz lakberendezési áruházlánctól, ahol elmondták azt is, hogy március első hétvégéjén 20% kedvezménnyel kínálják termékeiket, így a matracokat, hálószoba-bútorokat is.

Az alapanyag kiválasztása lényegében egyéni igényektől függ, a legegyszerűbb az alapján szűkíteni a kört, hogy mi az, amit biztosan nem szeretnénk. Amire még érdemes figyelni, hogy bizonyos termékeknél szavatossági időt, máshol garanciális határidőt tüntetnek fel, a kettő pedig nem ugyanaz. A matracokra általában több, sokszor 5-15 év garancia jár, többnyire 25 év a szavatossági idő, de ajánlott 8-12 évente újat venni, higiéniai okok miatt is.

Amire kevesen gondolnak: milyen a jó paplan?

A magyar lakosság általában szettekben vásárol ágyneműt, és nagyon ritka, hogy külön-külön termékekből állítanak össze egy garnitúrát – tudtuk meg az XXXLutz-tól.

Egyre többen keresik a természetes anyagokból készült termékeket ezen a téren is, praktikusságuk miatt a négy évszakos paplanok is egyre kedveltebbek, a párnáknál pedig a memóriahabos, testhő hatására lágyuló modellek népszerűek az utóbbi években.

Az áruházlánc szakértői szerint a paplanválasztásnál a következő szempontokat érdemes megfontolni:

  • Milyen a hőérzetünk?
  • Milyen a szoba hőmérséklete?
  • Van-e bármilyen allergiánk?
  • Fontos-e számunkra a természetesség?
  • Milyen árban gondolkodunk?

Az elterjedtnek számító poliészter töltet nem természetes, viszont jól mosható, könnyen szárítható, míg légáteresztő és nedvességfelvevő képessége gyengébb. Az utóbbi években több újdonság jelent meg a piacon: a bambusz/tencel például, amely 100 százalékban természetes, puha, jól szellőző, környezetbarát anyag. Szintén újabb fejlesztés az aloe vera kivonatot tartalmazó töltet, amely rengeteg, az emberi szervezet számára hasznos alkotóelemet tartalmaz, ezeknek a nyugtató, immunrendszer-erősítő hatása pedig alvás közben érvényesül.

Támogatott tartalom

A cikk megjelenését az XXXLutz támogatta. A bútorláncnál március első hétvégéjén minden terméket 20 százalék kedvezménnyel lehet beszerezni.

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×