eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pexels

Megemelt ügyeleti díjat ígérnek az orvosoknak

A szerződéstervezetekben szereplőnél 30 százalékkal magasabb pótlék is járhat az új egészségügyi jogviszonyba lépőknek az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) szerint.

Március elsejétől megszűnik az egészségügyi dolgozók eddigi közalkalmazotti jogviszonya, a helyébe lépő egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló szerzodést most kell aláírniuk, de sokan hezitálnak, mert elégedetlenek. Az egyik vitatott pont, hogy a szerződés tervezete szerint az ügyelet esetén hétköznapra csak az egy napra szóló alapbér 70 százaléka, hétvégén pedig a 90 százaléka járna. Az ügyelet utáni pihenőnapot pedig nem fizetnék ki.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság az ATV kérdésére közölte, hogy március 1-jétől a kötelezően elrendelt és önként vállalt ügyeletnél is lehetőség van a magasabb összegű díjazásra. Kötelezően elrendelt ügyelet esetében az országos kórház-főigazgató engedélyével további 30 százalékkal lehet eltérni, azaz a kötelező ügyeleti díj hétköznapon 100 százalék, pihenőnapon 110 százaléka, és munkaszüneti napon 120 százaléka lehet.

Az önként vállalt ügyeletnél, ha az egészségügyi intézmény kérte, hogy az ügyeleti díjat 30 százalékkal megemelhesse, akkor az ügyeleti díj mértéke hétköznapon 150 százalék, pihenőnapon 165 százalék és munkaszüneti napon 180 százalék lehet.

A főigazgatóság azt is közölte, hogy a munkaszerződések aláírása jó ütemben halad az OKFŐ irányítása alá tartozó intézményekben, és "a felmerülő problémákat a munkáltatók közvetlenül egyeztetik a dolgozókkal, melyek helyi szinten kezelhetőek. Ezen egyedi esetektől eltekintve globális problémákról nincs tudomásunk, főként nem olyanról, amely az ellátás ellehetetlenítését eredményezné.”

Az Országos Kórházi Főigazgatóság podcastjából az is kiderült, hogy az OKFŐ álláspontja az, hogy a fizetett pihenőidő jár. A pihenőidő díjazásával a szervezet szerint jogértelmezési problémák vannak, és eddig is eltérő volt a gyakorlat a kórházak között, a rendszert egységesíteni kell. A jogszabály szerint az ügyelet után legalább 11 óra pihenőidőt kell biztosítani az orvosnak, de ezt a szabályt úgy kell értelmezni, hogy az egészségügyben munkaidőkeretben dolgoznak a kollégák, egyéni munkaidő-beosztás van. A problémát az okozza, hogy mi számít normál pihenőidőnek és a mi extra pihenőidőnek. Ezt tisztázni és egyértelműsíteni fogják, és ha kell, jogszabályt módosítanak, ennek utána kell járni.

Kincses Gyula felvetette, hogy tolják ki az új szerződések aláírásának határidejét, ám az OKFŐ ebben nem dönthet. Iránymutatásuk szerint beleegyező nyilatkozatokat hétvégén is aláírhatják az orvosok, a leadási határidő március 1. éjfél.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×