eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay

Járványügyi szigorítás Budapesten

Szigorodnak a maszkviselés szabályai a második hullám miatt.

A maszkviselési kötelezettség megsértőire 15 ezer forintig terjedő helyszíni bírságot is kiszabhatnak majd - döntött a Fővárosi Közgyűlés hétfői rendkívüli ülésén.

Karácsony Gergely főpolgármester javaslatára egyhangúlag támogatta a testület a szigorítást. A rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba,

így várhatóan péntektől

a mozikban és színházakban, hangversenyen és cirkuszi előadáson, valamint a hasonló intézmények zárt tereiben, illetve a társasházi közgyűléseken is kötelező lesz az orr- és szájnyílást eltakaró maszk használata.

Ha ezekben az intézményekben és helyszíneken valaki nem megfelelően vagy egyáltalán nem visel maszkot, akkor

8 ezer forintig terjedő helyszíni bírsággal vagy 15 ezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Helyszíni bírságot akkor szabhatnak ki, ha az érintett felhívásra sem tartja be a maszkviselési szabályokat. Helyszíni bírság kiszabására a közterület-felügyelő, közigazgatási bírság kiszabására a főjegyző jogosult.

A rendelet kivételként határozza meg az említett helyeken való étel- és italfogyasztást. A maszkviselési kötelezettség az előadókra nem vonatkozhat, mivel ez a művészi önkifejezést nagyban megnehezítené - írták az elfogadott javaslatban.

A fővárosi önkormányzat már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy a nem megfelelő maszkviselés, vagyis például az orr szabadon hagyása is a szabályok megszegésének minősül. Rendelkeztek arról is, ha tartósan visszaesik az új fertőzöttek száma, akkor a maszkviselési kötelezettséget felfüggesztik.

Mosható maszkok osztásával népszerűsítik a maszkviselést

A Fővárosi Közgyűlés döntött arról is, felhívja a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatóját, hogy mosható maszkok osztásával népszerűsítsék a maszkviselést. Továbbá felhívják a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló mozik és színházak üzemeltetőit, hogy a maszk nélkül előadásra érkező nézők részére biztosítsanak maszkot, illetve ugyanerre kérik a többi budapesti színház és mozi üzemeltetőjét is.

A képviselők döntöttek arról, a testület kezdeményezi a kormánynál, hogy tegye lehetővé a társasházi közgyűlések írásbeli döntéshozatallal való megtartását, függetlenül attól, hogy ezt a szervezeti és működési szabályzat megengedi-e. Karácsony Gergely a napirend vitájában emlékeztetett arra, a Fővárosi Közgyűlés a koronavírus-járvány első időszakában írta elő, hogy maszkot kell viselni a tömegközlekedési eszközökön, taxikban, boltokban és bevásárlóközpontokban. A maszkviselés az egyik leghatékonyabb eszköze a védekezésnek - hangsúlyozta.

Hassay Zsófia (Fidesz-KDNP) arról beszélt, hogy a maszkhasználat mellett a kézfertőtlenítés is nagyon fontos a védekezésben, ezért arra kérte a főváros vezetését, hogy fontolják meg kézfertőtlenítők kihelyezését a fővárosi tömegközlekedési járatokra.

Tüttő Kata főpolgármester-helyettes erre reagálva azt mondta: a kézfertőtlenítőkre vonatkozó közbeszerzései eljárás hónapokig tartana, a kormánynak van lehetősége arra, hogy gyorsan intézkedjen.

Láng Zsolt (Fidesz-KDNP) erre azt vetette fel, jól érti-e, hogy a főváros maszkokat tud gyorsan és nagy mennyiségben beszerezni, kézfertőtlenítőt meg nem.

A Fővárosi Közgyűlés - 17 igen szavazattal, 7 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett - felkérte Karácsony Gergelyt, hogy

gondoskodjon a fővárosi fenntartású idősotthonokban dolgozók rendszeres ingyenes koronavírus-szűréséről,

és forduljon a kormányhoz annak érdekében, hogy hasonló intézkedést vezessenek be a közoktatásban és az egészségügyben dolgozók számára. A testület felkérte a főpolgármestert arra is, hogy kezdeményezze a kormánynál olyan szűrőpontok felállítását, ahol az arra igényt tartó lakosok ingyenes koronavírus-szűrése megtörténhet.

A javaslat elfogadása előtti vitában Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP), a XII. kerület polgármestere arra szólította fel a városvezetést, hogy először a saját háza táján hozza meg a járvány elleni védekezéshez szükséges döntéseket, és csak azt követően tegyen ajánlásokat. Hangsúlyozta továbbá, hogy a jelenlegi helyzetben a koronavírustesztek hatósági árassá tételét tartja a legnagyobb segítségnek, amit a kormány hamarosan meg is tesz.

Az ülésen a Fővárosi Közgyűlés elfogadta a Fidesz-KDNP fővárosi frakciója által az ülésre benyújtott előterjesztést, ám azt módosító javaslatokkal lényegében teljesen átírták. A Fidesz-KDNP képviselői sem a módosító javaslatoknál, sem az előterjesztés végleges elfogadásánál nem szavaztak.

A Fidesz-KDNP fővárosi frakciója azt szorgalmazta, hogy a városvezetés különítsen el 50 milliárd forintot a Budapesten az idegenforgalomból és a turizmusból élők támogatására.

Az indítvány megszavazása előtti vitában Láng Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője úgy fogalmazott, a városvezetés a saját politikai céljait tükröző röpirattá változtatta az előterjesztést. Kiemelte, a főpolgármester és az őt támogató pártok, kerületi vezetők csak a kormányra mutogatásra képesek, ahelyett, hogy a kormányhoz hasonlóan kötelezettségeket vállalnának, és kidolgoznák, mit tehetnének ők, illetve Budapest a koronavírus-járvány elleni védekezés érdekében.

Karácsony Gergely zárszavában azt mondta, biztosan tudja, az előterjesztést benyújtó kormánypárti képviselők is tisztában vannak azzal, hogy Budapestnek nem áll rendelkezésére az előterjesztésben szereplő pénz. "Ez egy politikai blöff" - jelentette ki a főpolgármester, majd megjegyezte, a gazdaságélénkítés egyébként is állami és nem önkormányzati feladat.

Karácsony Gergely a rendkívüli ülés összehívását a járványügyi védekezés érdekében meghozandó döntések halaszthatatlanságával indokolta.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×