eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Zsidai Zoltán Roy gasztroforradalomról, áfáról és a brit bulituristákról

A magyar csúcsgasztrómia jelentősen megújult az elmúlt öt évben, most az a feladat, hogy ez a folyamat még szélesebb körben elterjedjen - mondta az Inforádió Aréna című műsorában Zsidai Zoltán Roy étteremtulajdonos, gasztronómiai szakember.

Nagy mélységekből érkezve óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt 10-15 évben a magyar gasztronómia - vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorában Zsidai Zoltán Roy gasztronómiai szakértő.

Szerinte

az elmúlt 3-5 évben ez a "forradalom" eljutott a mostani a fokozatra, amibe nyugati hatásra jelentős szerepet játszottak a tévés főzőműsorok és a nagy számú szakácskönyv.

"Hogy a gasztronómia divat lett, az már a válság előtt így volt, de épp a válság idejében ugrott meg az emberek igényszintje ezen a területen" - fejtegette Zsidai, aki szerint mivel a pénzügyi források beszűkültek, innovációra volt szükség ahhoz, hogy a minőség megjelenjen a gasztroforradalomban.

A szakember úgy fogalmazott, ma már a "régiek" is tudják, hogy működik ez az újfajta gasztronómiai világ, hiába tagadták korábban.

A gasztroforradalom összetevői között említette Zsidai a megfelelő alapanyagokat és az étterem-működtetési etikát, amelynek - mint hangsúlyozta -, nem szabad csak Budapest szűk elitjében terjednie.

A turizmusról szólva a gasztronómiai szakember elmondta, fontos lépések történtek a hazai gasztronómia fejlődési pályára állítása érdekében azzal, hogy

az áfarendezés - vagyis az ételekre vonatkozó áfa 9 százalékra csökkentése - megtörtént. "Még így is hátrányban vagyunk a versenytársainkhoz képest, ugyanis például 27 százalékos a bor áfája."

Ha szerinte magasabbak az adóink és alacsonyabb az árbevételünk, és például az energiaköltségeink is magasabbak, mint Ausztriában, a munkabér dönti el a különbséget, amit közben növelni igyekszik Magyarország; következtetése szerint tehát

a költségeket kellene csökkenteni a szektorban, az adókkal lehetne kiegyenlíteni a versenyt Ausztriával.

Zsidai Zoltán Roy pozitív folyamatnak nevezte, hogy a vidéki turizmusba most rengeteg pénz áramlik, és ma már a világ számos pontján tudják, hol van Budapest, ami korábban nem így volt. Úgy véli,

a konferencia- és a kulturális turista több GDP-t termel, mint 15 brit buliturista,

akik szintén egy szegmens, akikre szükség van, de muszáj, hogy "ne legyünk féllábúak", mert

a legfelső szegmensben kisebb lélekszámemeléssel sokkal nagyobb GDP-emelkedést lehet elérni.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×