Főszabályként a háziorvosoknak kell részt venniük a folyamatos ellátást biztosító ügyeleti szolgálatban, ha pedig a feladat ellátásával külső szolgáltatót bíz meg az önkormányzat, ott a szerződött félnek kell gondoskodnia arról, hogy elegendő orvos vegyen részt az ügyeletben - válaszolta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a jobbikos Lukács László György a háziorvosi ügyeletekre vonatkozó írásbeli kérdésére.
Rétvári Bence kiemelte, az ügyeleti szolgálatok feladata nem a rendelési idő meghosszabbítása, hanem kizárólag azoknak a háziorvosi feladatoknak az ellátása, amelyek nem halaszthatók a következő rendelésig.
Az indokolatlan igénybevétel visszaszorítása lehet a megoldás a problémára,
és nem az ügyeletben részt vevő orvosok számának a növelése - mondta az államtitkár, de hozzátette, hogy a témában jelenleg szakértői egyeztetések zajlanak, amelyek nemcsak a háziorvosi ügyeletek működtetésére rendelkezésre álló előirányzat nagyságrendjéről, hanem a finanszírozás módszertanáról és a fenntartható ellátási területek kialakításának stratégiájáról is szólnak.
Az államtitkár közölte: a háziorvosi ügyeleti szolgálatok finanszírozása 2010 óta 765 millió forinttal emelkedett. A Sürgősségi Ügyeleti Ellátók Egyesülete ugyanakkor már tavaly arról tájékoztatta a Magyar Időket, hogy jelenleg óránként átlagosan csak 2-3 ezer forintot tudna fizetni egy ügyelő orvosnak, de van, ahol az óradíj csupán 1600 forint.
Az alacsony óradíjak miatt nem találni elegendő ügyelő orvost,
és a munkaerőhiány miatt országszerte egyre nagyobb nehézséget okoz az ügyelet biztosítása. Körülbelül 300-400 orvosi ügyeleti szolgálat működik, és mintegy nyolcezer orvost, ápolót és gépkocsivezetőt foglalkoztatnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!