Infostart.hu
eur:
364.69
usd:
316.48
bux:
146563.2
2026. augusztus 6. csütörtök Berta, Bettina

Két törvényt is módosítani kell ahhoz, hogy KDNP bezárathassa vasárnapra a boltokat

Már januártól hatályos lehet az üzletek vasárnapi nyitva tartását korlátozó jogszabály. Két törvényt is módosítani kell ahhoz, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt bezárathassa vasárnapra a boltokat.

A Munka Törvénykönyve és a kereskedelmi törvény megváltoztatásáról már egyeztetnek az érintett minisztériumok. A javaslat még ebben az ülésszakban az Országgyűlés elé kerülhet és a törvény januárban életbe léphet - mondta az InfoRádióban a KDNP parlamenti frakcióvezetője.

Harrach Péter hozzátette: mindenképpen kompromisszumos megoldást keresnek. A termelés és a szolgáltatás területén például egyelőre nem tiltják meg a vasárnapi nyitva tartást, sőt havi egy vasárnapon bármelyik üzlet fogadhatja a vásárlókat.

A 280 négyzetméternél kisebb alapterületű családi vállalkozásokra nem vonatkozik majd a korlátozás. A javaslat célja ugyanis nemcsak az, hogy az üzletekben dolgozók legalább a hét utolsó napján a családjukkal lehessenek, hanem az is, hogy csökkenjen a kisebb boltok versenyhátránya a nagy hipermarketekkel szemben. Amelyek kritikáit egyébként alaptalannak tartja Harrach Péter: szerinte elbocsátásokra és forgalomcsökkenésre sem kell számítani.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Vámos György szerint a kereskedők megosztottak ebben a kérdésben, az viszont biztos, hogy az üzletek vasárnapi nyitva tartásának korlátozása a munkáltatók, a dolgozók és a vásárlók számára is nagyon súlyos következményekkel jár. Hasonlóan nyilatkozott korábbi sajtótájékoztatóján az Auchan Magyarország távozó vezérigazgatója.

Jean-Paul Filliat szerint a nagy áruházakat padlóra küldené a KDNP intézkedése: ha be kell zárniuk vasárnap, akkor a forgalom 7-8 százalékkal esik vissza, tehát a dolgozóik 7-8 százalékát el fogják bocsátani.

Figyelemre méltó a penzcentrum.hu észrevétele is. A portál szerint érdekes helyzetet eredményez, ha a nagyobb boltok csak évente tizenkét vasárnapon lehetnek nyitva. Az áruházláncok ezt ugyanis beoszthatják egymáshoz közeli üzleteik között, vagyis az egyik vasárnap például a dunakeszi, a következő héten a solymári, majd a csömöri áruházat nyitják ki, és ezzel a trükkel megtarthatják a vásárlóikat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hőség – Ősrégiek a munkavédelmi szabályok, tiszta hőhatárt, munkaidő-csökkentést javasolnak

Hőség – Ősrégiek a munkavédelmi szabályok, tiszta hőhatárt, munkaidő-csökkentést javasolnak

A kánikulára vonatkozó munkavédelmi szabályok újragondolását szorgalmazza a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a témában aláírásgyűjtési akciót is indítottak a Facebookon. Zlati Róbert elnök az InfoRádióban elmondta: egyebek mellett hőmérsékleti protokoll, egyfajta hőhatár bevezetését javasolják, ami felett korlátozni lehetne a munkavégzést.

Bóka János: nem a pártstruktúrát, hanem a politikai közösséget kell újraépíteni

„Mi együttműködve nem működünk együtt” – mondta Bóka János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, aki beszélt az önkritika fontosságáról, a köztársasági elnök leváltásával kapcsolatos jogi álláspontról és Paks helyzetéről is az InfoRádió Aréna című műsorában. Szerinte most van egy meghatározó politikai közösség, ami képviseletet keres magának, és ez a közösség olyan, mint a bakelit: nyomásra, hőre keményedik.
inforadio
ARÉNA
2026.08.07. péntek, 18:00
Lakatos Mónika
a HungaroMet éghajlatkutatója, a Magyar Meteorológiai Társaság elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×